Altın kalpli bağışçılarımız...

24/11/2016

VAKFIMIZDAN GÜNCEL HABERLER

24.11.2016

Hayatları boyunca genç öğretmenlere örnek olan Bağışçılarımız Emekli Öğretmen Mehmet Hurşit TUNA ve eşi Emekli Öğretmen Meral TUNA'nın ve tüm öğretmenlerimizin bu mutlu gününü tekrar kutluyoruz.

Değerli bağışçılarımız ile yapılan ve 03 Temmuz 2015 tarihinde yayınlanan röportajı tekrar yayınlıyoruz.

03.07.2015

Hurşit Tuna: “Babamı nasıl seviyorsam Atatürk’ü de öyle seviyorum”

1938 Kırşehir Mucur doğumlu Mehmet Hurşit Tuna, 45 yıl Milli Eğitim Bakanlığının çeşitli kademelerinde görev yapmış. Hurşit Bey öğretmenliğin yanında okul müdürlüğü, Teftiş Kurulu’nda müfettişlik görevi gibi pek çok görev üstlenmiş.

Annesini hiç hatırlamıyor, babasını ise çok erken yaşta kaybetmiş. İlkokul öğretmenliğinden emekli olan eşi Meral Hanım ile Sivas Öğretmen Okulu’nda tanışıp evlenmişler. İki eğitim sevdalısı genç çift olarak Anadolu’nun her yerine gidip çalışmış öğrenci yetiştirmişler.

“Herşeyi Atatürk’e borçluyuz biz. Ben 15 Kasım 1938 doğumluyum. Babam Hasan Hayri Tuna, Atatürk’ün koruma polisliğini yapmış. İzmir suikastı sırasında da, İran Şahı Rıza Pehlevi’nin ziyareti sırasında da hep babam yanındaymış… Ben çocukken ondan dinledim, ondan öğrendim Atatürk sevgisini ve Atatürk bağlılığını. Babamı nasıl seviyorsam Atatürk’ü de öyle seviyorum” diyor Hurşit Bey. Emekli olduktan sonra eşi Meral Hanım ile birlikte -eğitimci olmalarının da etkisiyle- okumak isteyen öğrencilerin elinden tutmak istemişler. Bağış için TSK Mehmetçik Vakfını neden tercih ettiklerini ise şu sözlerle anlatıyor Tuna:

“Ben Anadolu çocuğuyum. Sıkıntıyla fakirlikle okuduk biz. Her şeyi kendi emeğimizle yaptık. O yüzden bizim paramız helaldir. İstiyoruz ki varlığımızı hayır kurumları ile paylaşalım. TSK Mehmetçik Vakfının yardımıyla şehit çocuklarımızın okumasına bir katkı sağlayalım. Vatan için millet için canlarını ortaya koyanların çocuklarına hizmet eden bir Vakfa bağış yapalım istedik. O yüzden Mehmetçik Vakfını seçtik.”

SON HABERLER