Bestelerini Vakfa bağışladı: Semahat Özdenses

19/01/2015

VAKFIMIZDAN GÜNCEL HABERLER

19.01.2015

“Akşam oldu hüzünlendim ben yine” Mehmetçik Vakfı için çalıyor


Kültür ve Sanat Hizmet Ödülü sahibi Semahat Özdenses, en çok bilinen ve sanatçılar tarafından en çok rağbet gören eseri “Akşam oldu hüzünlendim ben yine” adlı bestesinin de içerisinde olduğu tüm eserlerinin telif ve yayım haklarını TSK Mehmetçik Vakfına bağışladı.

 1913 yılında Üsküdar’da dünyaya gelen Semahat Özdenses, Pakize Hanım ile Çanakkale şehitlerinden Yüzbaşı İshak Efendi’nin kızıdır.  Lemi Atlı, Refik Fersan, Fahire Fersan gibi usta sanatçılardan ders alan Özdenses, Üsküdar Kız Sanat Okulundaki öğretimini müzik  aşkından dolayı yarıda bıraktı. 1939 yılında Yüzbaşı Faruk Ergökmen ile evlenen Özdenses, uzun yıllar Ankara Radyosunda ses sanatçısı  olarak görev yaptı.

 İlk plağı İsmail Hakkı Bey’in hüzzam makamındaki “Beklerim Her Gün” isimli şarkısı ile 1941 yılında yayınlanan sanatçı, 1938 yılında davet  edildiği Ankara Radyosuna katıldığı canlı yayınlarla emekli oluncaya kadar devam etti.

 1940 yılında bestekârlığa başlayan Özdenses, Uşşak makamında “Akşam oldu hüzünlendim ben yine” ve “Her mevsim içimden gelir  geçersin”; Hüzzam makamındaki “Dün gece mehtaba daldım” adlı şarkılarıyla adını altın harflerle Türk musikisi bestekârları listesine  yazdırdı. Toplam 35 adet bestesi TRT repertuarında bulunan Özdenses, 1971 yılında İstanbul’a gelerek İstanbul Radyosunda görev yaptı.

 Kadıköy Belediye Başkanlığı tarafından Kadıköy Kültür Merkezine ismi verilen, Üsküdar İlçesi Boybey Sokakta ikamet ettiği sokağın adı da  yine kendi ismiyle adlandırılan Özdenses’e, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından 2008 kaldığı huzurevinde “Kültür ve Sanat Hizmet Ödülü” takdim edildi.

Vefatını öncesinde düzenlediği vasiyetname ile “Türk Sanat Müziğine ait tüm eserlerinin telif ve yayım hakkını” TSK Mehmetçik Vakfına bağışlayan Semahat Özdenses’i rahmet ve şükranla anıyoruz.SON HABERLER