Bursa’da Mehmetçik Vakfı Hatıra Ormanı

22.03.2016

Bursa’nın Mudanya İlçesinde geçen yıl yanan 170 hektar orman alanında oluşturulan “Mehmetçik Vakfı Hatıra Ormanı”na Bursa, Afyonkarahisar, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale, Kütahya ve Yalova illerindeki şehit ve gazilerin adına yaklaşık 3 bin çam fidanı dikildi.

Etkinlik öncesinde diğer illerden gelen Mehmetçik ve aileleri onuruna, Bursa Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık tarafından bir yemek verildi. TSK Mehmetçik Vakfı Genel Müdür Yardımcısı E. Tümgeneral Sadık Çelikörs ile TSK Mehmetçik Vakfı Bursa Temsilcisi İbrahim Güven’in katıldığı öğle yemeğinin ardından fidan dikim törenine geçildi.

Bursa Orman Bölge Müdürlüğünün desteğiyle Mudanya’nın Göynüklü Mahallesinde oluşturulan hatıra ormanına fidan dikimi nedeniyle gerçekleşen törende konuşan Bursa Valisi Münir Karaloğlu, “İnşallah şehitlerimiz ve gazilerimiz adına dikilen fidanlar büyüyecek ve orman olacak. Onlar nasıl ki canları ve kanlarıyla bu toprağı koruduysalar, ağaçlarımız da bu toprağı erozyondan, insanları da çeşitli sıkıntılardan korumuş olacak” dedi.

TSK Mehmetçik Vakfı Bursa Temsilcisi İbrahim Güven de “Şehitler Günü anısına ulu şehir Bursa’da Mehmetçik adına kalıcı bir eser bırakmak istedik. Yıllarca vatan savunmasında gözünü kırpmadan canını feda eden Mehmetçik, ülkenin ağaçlandırılmasında ve korunmasında her zaman orman teşkilatının yanında olmuştur. Bu vesileyle Mehmetçik adını sürekli yaşatmak için hatıra ormanı oluşturmak istedik” diye konuştu.

Konuşmaların ardından TSK Mehmetçik Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Sadık Çelikörs, katkılarından dolayı Bursa Valisi Karaloğlu, Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun ile Garnizon Komutanlığına şükran plaketi takdim etti.

Orman haftası dolayısıyla okullar arasında açılan resim ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesinin ardından fidan dikim töreni gerçekleştirildi.