Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur...

23/11/2018

VAKFIMIZDAN GÜNCEL HABERLER

23.11.2018

Sosyal medyada yapılan paylaşımda yer alan “Zeki Müren öldüğünde tüm servetini ve arşivlerini bağışladığı Türk Eğitim Vakfı ve Mehmetçik Vakfı’nın mahkemelik olmaları üzerine tüm arşiv yıllarca çürümeye terkedildi ve sonuçta Antik AŞ organizasyonu ile satılmasına karar verildi.” şeklindeki yanıltıcı açıklamaların kabulü mümkün değildir.  

TSK Mehmetçik Vakfı, şehit Mehmetçiklerimizin yakınları ile malul gazi ve engelli Mehmetçiklerimize ve çocuklarına sosyal ve ekonomik destek sağlamak amacı ile 1982 yılında kurulmuş, görevini en iyi şekilde yerine getiren saygın ve köklü bir vakıftır.

Türk Eğitim Vakfı, 1967’de kurulduğu günden bu yana 250.000’i aşkın burs vererek Türk gençliğinin eğitimine destek olmaktadır. 51 yıldır şeffaflık, güvenilirlik ve sürdürülebilirlik ilkeleriyle yürütmekte olduğu faaliyetleri ile toplumun her kesiminde kabul gören saygın bir vakıftır.

İddia edildiği gibi Türk Eğitim Vakfı ve Mehmetçik Vakfı hiçbir zaman mahkemelik olmamış, Zeki Müren’in mirası çürümeye terkedilmemiştir. Değerli bağışçımız Zeki Müren’in Vasiyetnamesinin tanınması için açılması zorunlu olan tenfiz davasının kesinleşmesini müteakip 22.07.1999 tarihli karar ile terekesi Türk Eğitim Vakfı ve TSK Mehmetçik Vakfına devir ve teslim edilmiştir. 

Tüm mal varlığını, ülkemizin gençlerinin eğitimine, şehit yakınları, gazilerimiz ve çocuklarına destek sağlamak amacı ile faaliyet gösteren Türk Eğitim Vakfı ve TSK Mehmetçik Vakfına bağışlayan Sanat Güneşimiz Zeki Müren’in, şahsi eşyaları satılmamıştır.

Vasiyetnamesinde tek arzusu olarak belirttiği Güzel Sanatlar Lisesinin iki Vakıf tarafından Bursa’da açılması üzerine şahsi eşyaları Zeki Müren Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde ve 15 Haziran 2000 tarihinde 99 yıllığına Kültür Bakanlığı’na intifa hakkı tanınarak halkın ziyaretine açılan Bodrum’daki Zeki Müren Sanat Müzesi’nde sergilenmektedir.

Merhum sanatçımız Zeki Müren’in anısı yaşatmak adına her yıl vefat ettiği 24 Eylül tarihinde Bodrum’da anma konseri yapılmakta, Bursa’da ise mezarı başında anma töreni düzenlenmektedir. Yine her iki şehirde merhum sanatçımız için mevlit okutulmaktadır.

Ayrıca İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Bodrum ve Eskişehir illerinde bir yılı aşkın bir süre sanatseverlerle buluşan “İşte Benim Zeki Müren” sergisi, 6 Aralık 2015’te Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde düzenlenen sanatçımızın doğum günü sergisi, 8 Ocak 2016’da Zorlu PSM’de sahnelenen 1600 kişilik konser ve fuayesindeki sergi gibi anma etkinlikleri gerçekleştirilmektedir.

Yapılan asılsız beyanlar, Zeki Müren’in vasiyetnamesinde “ülkem için çok yararlı olduğuna inandığım Vakıflar” olarak nitelendirdiği TSK Mehmetçik Vakfı ve Türk Eğitim Vakfı’nın kamuoyundaki iyi ismine, saygınlık ve güvenirliliğine zarar verici mahiyette bulunmuştur.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

SON HABERLER