Kültür Gezimize Konya'nın tarihi güzellikleriyle devam ediyoruz.

19/07/2017

VAKFIMIZDAN GÜNCEL HABERLER

19.07.2017

Kültür Gezisi ile Ankara ve Nevşehir’den sonra Konya’yı gezen şehit ve gazi çocukları, şehrin tarihi dokusu ve kültürel zenginliklerinden oldukça etkilendi.

Gezide yer alan gençler, manevi değeri çok yüksek olan ve günümüzde en çok ziyaretçi alan müzelerden biri olan Mevlâna Müzesi’ni ziyaret etti. Burada yer alan değerli el yazmaları, bugünkü kemanların öncüsü olarak kabul edilen sekiz telli keman, sabır taşları ve Galileo döneminde astronomi dersleri vermek için kullanılmış olan küre, şehit ve gazi çocukları tarafından ilgi gördü. Gençler ayrıca Meram Bağlarını da gezme fırsatı buldu.

Kültür Gezimizin Konya durağında, İstiklal Harbi Şehitleri Müzesi’nde döneme ait birçok durumun tasvir edildiği minyatürler incelendiğinde duygusal anlar yaşandı. Konya`da Anadolu Selçukluları Devri’nde, 1251 yılında Selçuklu Veziri Celaleddin Karatay tarafından inşa ettirilen Karatay Medresesi’ni gezen gençler, mimari yapıdan oldukça etkilendi. Konya Gezisi’nin ikinci gününde gezi ekibi Alaeddin Tepesi’nde gezinti yaptıktan ve Alaeddin Keykubat Köşkü’nü ziyaret ettikten sonra Antalya programı için hareket etti.

SON HABERLER