Şehit Fatih Kemal YARAR törenle anıldı...

19.01.2017

Şehit Deniz Komando Onbaşı Fatih Kemal Yarar, Askeri ve Mülki Erkan, Mehmetçik Vakfı Temsilcileri, Şehit ve Gazi Dernekleri ile çok sayıda vatandaşın katıldığı çeşitli etkinliklerle anıldı.

Şırnak Maden Girgili Tepe Mevkiinde 8 Ocak 1994 yılında gerçekleşen iç güvenlik harekâtı kapsamındaki bir çatışma sırasında dokuz arkadaşı ile birlikte Deniz Kuvvetlerinin ilk iç güvenlik şehidi olan Fatih Kemal Yarar’ı anma etkinlikleri 15 Ocak 2017 tarihinde Sakarya ili Çökekler Mezarlığı’ndaki kabrinde başladı.

Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral Berkay Emre Tok, E. Tümgeneral Aziz Öztürk,  E. Tuğgeneral Ömer Vedat Ersin, E. Tuğgeneral Faruk Oktay Memioğlu,  Dünyanın en yaşlı Gazisi Hüseyin Kaçmaz’ın oğlu ve aynı zamanda Dünya Barış Elçisi Turgut Kaçmaz, Giresun Şehit Aileleri Dernek Başkanı Osman Doğramacı, Zonguldak Şehit Aileleri Derneği Başkanı Mehmet Öztürk ile Kırıkkale Şehit Aileleri Derneği Başkanı ve aynı olayda oğlu da şehit düşen Mehmet Gencer’in de katıldığı etkinlikler, Mehmetçik’e saygı anıtında devam etti.

Sakarya Garnizon Komutanlığı’nın himayesinde devam eden etkinlikler çerçevesinde şehidin adının verildiği ‘’Şehit Fatih Kemal Yarar Ortaokulu’nda’’ oluşturulan şehit köşesi de ziyaret edildi.  Öğrencilerin de katkıda bulunduğu törenin ardından okuldan ayrılan heyet şehidin evi ve babası tarafından hazırlanmış müzeyi gezdi. Burada duygularını ifade eden Şehit Onbaşı Fatih Kemal Yarar’ın babası E. Öğretmen Salim Yarar, ‘’Katılan herkese teşekkür ederim. Ömrümüze ömür kattınız. Burada başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanı uğruna gazi olmuş, şehit düşmüş tüm evlatlarımızın önünde saygıyla eğiliyorum’’ şeklinde ifade etti.

Etkinlikler saat 15.30’ta Orduevi’nde verilen yemeğin ardından son buldu.