Şehit ve gazi çocuklarının büyük buluşması...

22.07.2016

Mehmetçik Vakfının, Vakıftan bakım ve öğrenim yardımı alan lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlediği “Kültür Gezisi”nin 2016 programı 17 Temmuz’da Ankara’da başladı. Anadolu’nun dört bir yanından gelen 50 Mehmetçik çocuğunun katıldığı “Kültür Gezisi”, Polatlı, Eskişehir, Bursa, Gelibolu/Çanakkale, İstanbul ve İzmit’in ardından 31 Temmuz’da Ankara’da sona erecek. 

Yurt genelinden 50 şehit ve gazi çocuğunun katıldığı “Kültür Gezisi”nin Ankara programı kapsamında önce Vakıf Genel Müdürlüğü ziyaret edildi. Burada Genel Müdür E. Tümgeneral Tamer Büyükkantarcıoğlu ve Genel Müdür Yardımcısı E. Tümgeneral Sadık Çelikörs ile bir araya gelen Mehmetçik çocukları, Vakıf hakkında ayrıntılı bilgi aldı. 

Daha sonra Vakıf bağışçılarının da katılımıyla yenilen öğle yemeğinde, öğrenciler ve bağışçılar arasında duygulu anlar yaşandı. Yemeğin ardından Anıtkabir’i ziyaret eden Mehmetçik çocukları, mozoleye karanfil bıraktı. 

Ankara’da ayrıca Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Kalesi, Birinci ve İkinci Meclis müzeleri de ziyaret edildi. 

Ankara programının ardından Polatlı’ya hareket eden gezi kafilesi, önce Alagöz Karargâh Binası ile Malıköy Tren İstasyonu Müzesi’ni gezdi. Ardından Şehitlik Anıtı’nı ziyaret eden Mehmetçik çocukları daha sonra Eskişehir’e geçti. 

Eskişehir’de Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi ile diğer müzeleri ziyaret eden kafile, Sazova Parkı’nda gezintiye çıktı ve Porsuk Çayı’nda gondola bindi. 

 “Kültür Gezisi” ile Vakıftan yardım alan şehit ve gazi çocukları arasındaki sosyal ilişkilerin ve dayanışmanın artırılması, tarih bilincinin geliştirilmesi ve aynı zamanda Türkiye’nin doğal güzelliklerinin de gösterilerek yurt sevgisinin pekiştirilmesi hedefleniyor. 


 ANKARA


Polatlı