Türkiye Şehitlerini Anıyor

08/11/2017

VAKFIMIZDAN GÜNCEL HABERLER

08.11.2017

Şehit Er İsmail ERYURT ve Şehit Er Mehmet Ali ÇAVDAR anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin doksanıncısı Şehit Er İsmail ERYURT ve Şehit Er Mehmet Ali ÇAVDAR için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Şehit Er İsmail ERYURT ve Şehit Er Mehmet Ali ÇAVDAR’ın yakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Şehit Er İsmail ERYURT kimdir.

İsmail ERYURT, Amasya İli Taşova, İlçesi Sepetlioba Köyünde, Mehmet Bey ve Ayşe Hanım’ın sekiz evladından ikincisi olarak 1 Temmuz 1931 tarihinde dünyaya geldi. İlkokulu Sepetlioba Köyü’nde başarı ile bitirdi. İmkânlarının olmamasından dolayı öğrenimine devam edemedi. Askere gitmeden önce köyünde çobanlık ve çiftçilik yaparak ailesine destek olmaya çalıştı. Yakınları ve çevresi tarafından çok zeki, çalışkan, terbiyeli birisi olarak bilinirdi.

Şehit Piyade Er İsmail ERYURT, vatani görevi sırasında 4’ncü Türk Tugayında görevlendirilerek Kore Savaşı’na katıldı. 8 Ağustos 1953 tarihinde şehit düştü. Şehidimiz Kore Pusan Şehitliğinde, ebedi istirahatgâhında yatmaktadır.

Ruhu şad olsun.

Şehit Er Mehmet Ali ÇAVDAR kimdir.

Mehmet Ali ÇAVDAR, Afyonkarahisar İli, Bolvadin İlçesi, Kestemet Köyü’nde, Mustafa Bey ve Mazlume Hanım’ın üç evladından en büyüğü olarak, 1 Ekim 1931 tarihinde dünyaya geldi. Çocukluk dönemi ailesinin yanında çiftçilik yaparak geçti. Çok çalışkan ve sevecen bir yapısı vardı. Müsabakalara katılacak kadar güreşe tutkundu. Aynı zamanda yüzmeyi severdi. Askere alınmadan önce ekmeğini kazanmak için İstanbul’a gitti. Orada bir süre çalıştıktan sonra vatan borcunu ödemeye karar verdi.

Şehit Piyade Er Mehmet Ali ÇAVDAR, acemi eğitiminin ardından gönüllü olarak Kore Savaşı’na katıldı. İzinli olan bir arkadaşının yerine gönüllü olarak cephe hattına gitti ve 28 Mayıs 1953 tarihinde şehit düştü. Şehidimiz Kore Türk Şehitliğinde, ebedi istirahatgâhında yatmaktadır.

Ruhu şad olsun.

SON HABERLER