Türkiye Şehitlerini Anıyor

11/10/2017

VAKFIMIZDAN GÜNCEL HABERLER

11.10.2017

Şehit Er Ekrem SOLAK ve Şehit Er Yusuf ÖZEK anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin seksensekizincisi Şehit Er Ekrem SOLAK ve Şehit Er Yusuf ÖZEK için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Şehit Er Ekrem SOLAK ve Şehit Er Yusuf ÖZEK’in yakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Şehit Er Ekrem SOLAK kimdir.

Ekrem SOLAK, Amasya İli Merkez Kızılca Köyü’nde, Recep Bey ve Hamrat Hanım’ın çocuklarından üçüncüsü olarak, 10 Şubat 1930 tarihinde dünyaya geldi. Annesini küçük yaşta kaybetti. Annesiz olarak büyümesinin etkisiyle olsa gerek sessiz, sakin yardımsever bir kişiliği vardı. Bir o kadar da büyüğüne karşı saygılı, küçüğüne karşı sevecendi. Askere alınmadan önce ailesinin yanında çiftçilik yaparak geçimini sağladı.

Şehit Piyade Er Ekrem SOLAK, Vatani görevini yapmakta iken Kore Savaşı’na katıldı. 3’üncü Türk Tugayında görevliyken Kore’de yaşanan çatışmalar sırasında şehit düştü. Şehidimiz Pusan Şehitliğinde, ebedi istirahatgâhında yatmaktadır.

Ruhu şad olsun.

Şehit Er Yusuf ÖZEK kimdir.

Yusuf Özek, Afyonkarahisar İli Sinanpaşa İlçesi Düzağaç Mahallesi’nde, Hasan Bey ve Emine Hanım’ın yedi evladından üçüncüsü olarak 21 Şubat 1929 tarihinde dünyaya geldi. Fakir bir ailenin çocuğuydu ve askerlik öncesi zorlu bir dönem yaşadı. Başarılı bir öğrenciydi. Düzağaç İlkokulunu birincilikle bitirmesine rağmen imkânsızlıklardan dolayı eğitimine devam edemedi. Aynı köyden Zakire Hanımla borç harç evlendi ve kısa süre sonra da vatan borcunu ödemek için askere gitti. Askerlik vazifesini yapmakta iken Nazire adında bir kızları oldu.

Şehit Piyade Er Yusuf Özek, Acemi eğitimini Babaeski’de tamamladıktan sonra İzmit’e dağıtımı yapıldı. Kore Savaşına katılmak için Ankara’ya gitti. 1’nci Türk Tugayı, 241’nci P. A. 2’nci P. Bölüğünde görevlendirilerek Kore’ye gönderildi. Kunuri Muharebeleri sırasında 29 Kasım 1950 tarihinde şehit düştü. Şehidimiz Kore Pusan Şehitliğinde, ebedi istirahatgâhında yatmaktadır.

Ruhu şad olsun.

SON HABERLER