Türkiye Şehitlerini Anıyor

18/10/2017

VAKFIMIZDAN GÜNCEL HABERLER

18.10.2017

Şehit Top. Bnb. Ahmet Suphi ve Süleyman oğlu Şehit Er Şaban anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin seksendokuzuncusu Şehit Top. Bnb. Ahmet Suphi ve Süleyman oğlu Şehit Er Şaban için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Şehit Top. Bnb. Ahmet Suphi ve Süleyman oğlu Şehit Er Şaban’ın yakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Şehit Top. Bnb. Ahmet Suphi kimdir.

Hekimoğullarından Mehmet Oğlu Ahmet Subhi, Mehmet Bey Bey ile Ayşe Asiye Hanım’ın dört çocuğundan birisi olarak 1871 yılında Yanya’da dünyaya geldi. İyi bir tahsil hayatından sonra 23 Nisan 1894 yılında Mühensishane-i Berri-i Hümayun’e girdi. 1896 yılında buradan Topçu Teğmen rütbesiyle mezun oldu. 1905’te Yanya’da tüccarlık yapan Sadık Efendinin kızı İkbal Hanım’la evlendi.

Hekimoğullarından Mehmet Oğlu Şehit Topçu Binbaşı Ahmet Subhi, Yanya Müstakil Fırkası, 23’ncü Sahra Topçu Alayı’nın 1’nci Tabur, 1’nci Bölük Komutanlığı yapmakta iken uğradığı kazada sağ kaburgası ve karaciğeri zedelendi. Balkan Savaşı’nın başlamasıyla 21 Ekim 1912 tarihinden 5 Mart 1913 tarihine kadar Yanya Bölgesinde bulunarak burada meydana gelen muharebelerin tamamında görev aldı. Rahatsızlığının ilerlemesi üzerine geri hizmete alınarak Tekirdağ 1’nci Nakliye Depo Komutanlığı 1’nci Bölük Komutanlığına atandı. Birinci Dünya Savaşının başlamasıyla 3’ncü Kolordu Komutanlığına dilekçeyle başvurarak aktif görev talebinde bulundu. 20 Şubat 1915 tarihinde Yarbay Mustafa Kemal’in emir komuta ettiği 19’uncu Fırka 39’uncu Mantelli Alayı 1’nci Tabur Komutanlığına atandı. Çanakkale Destanını yazan kahramanlar arasına adını yazdırarak binbaşı rütbesine yükseldi. Yaklaşık bir yıl sonra 7’nci Ordu, 3’ncü Kolordu, 1’nci Fırka, 39’uncu Topçu Alayı, 1’nci Tabur Komutanlığına atandı ve Mustafa Kemal ile yolları yeniden kesişti. Filistin Cephesinde 13 Ağustos 1918 tarihinde şehit düştü.

Ruhu şad olsun.

Süleyman oğlu Şehit Er Şaban kimdir.

Cinoğullarından Süleyman Oğlu Şaban, Sinop İli Ayancık İlçesi Turhan Köyünde, Süleyman Bey ile Fatma Hanım’ın 6 çocuğunun en küçüğü olarak 1892 tarihinde dünyaya geldi. Çocukluk ve gençlik dönemi ailesinin yanında çiftçilik yaparak geçimini sağladı. Fatma Hanım’la evlendikten kısa bir süre sonra vatan borcunu ödemek üzere 1914 yılında silahaltına alındı.

Cinoğullarından Süleyman Oğlu Şehit Jandarma Er Şaban, Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla Şark Cephesine gönderildi. 1917 yılında yaralanarak Alucra Hastanesinde tedavi altına alındı. Burada tedavi görmekteyken şehit düştü. Şehidimiz Anadolu’nun bilinmeyen bir yerinde, ebedi istirahatgâhında yatmaktadır.

Ruhu şad olsun.

SON HABERLER