Türkiye Şehitlerini Anıyor...

01.12.2016

Şehit Topçu Üsteğmen Mehmet Şerif ŞUMNU ve Ahmet Oğlu Şehit Piyade Er Ali anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin altmış altıncısı Şehit Topçu Üsteğmen Mehmet Şerif ŞUMNU ve Ahmet Oğlu Şehit Piyade Er Ali için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Şehit Topçu Üsteğmen Mehmet Şerif ŞUMNU ve Ahmet Oğlu Şehit Piyade Er Ali’nin yakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Şehit Topçu Üsteğmen Mehmet Şerif ŞUMNU kimdir.

Mehmet Şerif ŞUMNU, Sinop İli Merkez İlçesi Meydankapı Mahallesi’nde Hüseyin Hüsnü ve Ragibe Hanım’ın üç çocuğundan ikincisi olarak 17 Aralık 1924 tarihinde dünyaya geldi. İlköğreniminin ardından 10 Temmuz 1946 tarihinde Bursa Askeri Lisesi’nden, 4 Eylül 1948 tarihinde Kara Harp Okulu’ndan mezun olmuştur. 1949 yılında Topçu Okulu Komutanlığı’ndan Teğmen rütbesiyle mezun olduktan sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın değişik birliklerinde görev yaptı.

Şehit Topçu Üsteğmen Mehmet Şerif ŞUMNU (1948-108), 1950 yılında başladığı 6’ncı Dönem Subay Temel Kursu’nu başarı ile bitirerek pilot oldu. 5’nci Kolordu, 65’nci Topçu Alayı, 4’ncü Tabur Bakım ve Hava Kısmı Pilot Subayı iken Birleşmiş Milletler Türk Silahlı Kuvvetleri Uçaksavar Tabur Komutanlığı emrinde Kore Savaşı’na katıldı. 8 Temmuz 1953 tarihinde keşif uçuşu sırasında uçağının düşmesi sonucu şehit olmuştur. Şehidimiz Kore’de Pusan Şehitliği’nde ebedi istirahatgâhında yatmaktadır.

 Ruhu şad olsun.

Ahmet Oğlu Şehit Piyade Er Ali kimdir.

Ahmet Oğlu Ali Şanlıurfa İli Siverek ilçesinde, Ahmet Bey ve Beyaz Hanımın, yedi erkek bir kız sekiz çocuğundan birisi olarak 1879 yılında dünyaya geldi. Çocukluk dönemi ailesinin yanında hayvancılık yaparak geçti. Ailesinin isteğiyle Adile Hanım’la askere gitmeden evlendi. Çok geçmeden bir erkek evlat sahibi oldu. Oğlu altı aylık olmuştu ki, Birinci Dünya Savaşının başlamasıyla kardeşi Hasan ile beraber silah altına alınarak, kendisi Kafkas Cephesine, kardeşi Hasan Irak Cephesine gönderildi.

Ahmet Oğlu Şehit Piyade Er Ali Azap Muharebeleri sırasında 04 Haziran 1915’te şehit düştü.

Ruhu şad olsun.