Türkiye Şehitlerini Anıyor...

02.11.2016

Şehit Piyade Er Ahmet YILDIZ ve Feyzullah Oğlu Şehit Piyade Er Mehmet anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin altmış dördüncüsü Şehit Piyade Er Ahmet YILDIZ ve Feyzullah Oğlu Şehit Piyade Er Mehmet için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Şehit Piyade Er Ahmet YILDIZ ve Feyzullah Oğlu Şehit Piyade Er Mehmet’inyakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Şehit Piyade Er Ahmet YILDIZ kimdir.

Ahmet YILDIZ, Ağrı İli Doğubayazıt İlçesi Tutak Köyü’nde, Reşit Bey ve Zeliha Hanım’ın dokuz çocuğundan ikincisi olarak, 01 Ocak 1953 tarihinde dünyaya geldi. Tutak Köyü İlkokulu’nu bitirdi. Öğrenim hayatına devam etmeyerek İstanbul’a gitti ve orada inşaatlarda çalışmaya başladı. Çok çalışkan bir kişiliğe sahipti. Kazandığı paranın bir kısmını ailesine yardımcı olmak için köyüne gönderiyordu.

Şehit Piyade Er Ahmet YILDIZ, Bayburt’ta vatani görevini yapmaktayken Kıbrıs Barış Harekâtına katılarak 16 Ağustos 1974 tarihinde Aydemet Bölgesinde şehit düştü. Şehidimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Boğaz Şehitliğinde, ebedi istirahatgâhında yatmaktadır.

 Ruhu şad olsun.

Feyzullah Oğlu Şehit Piyade Er Mehmet kimdir.

Feyzullah oğlu Mehmet, Muğla İli Kavaklıdere İlçesi Bakırcılar Mahallesi’nde, Feyzullah Bey ve Feriştah Hanım’ın beş çocuğundan birisi olarak 01.07.1882 tarihinde dünyaya geldi. Çocukluğu ve gençliği ailesiyle beraber Muğla İli’nin Kavaklıdere İlçesi’nde çiftçilik yaparak geçti.

Feyzullah oğlu Mehmet, Fadime Hanım’la evlenerek Muhittin, Yakup ve Tahir adını verdikleri üç çocuğu dünyaya geldi. Kardeşleri Şükrü ve Mustafa Birinci Dünya Savaşı Çanakkale Cephesi’nde şehit düştü.

Feyzullah oğlu şehit Piyade Er Mehmet, Kurtuluş Savaşı’nın başlamasıyla kendisi de askere alındı. İnönü Muharebeleri sırasında Taşlıtepe Mevkiinde şehit düştü. Şehit düştüğünde oğlu Muhittin 14, Yakup 7, Tahir 4 yaşındaydı.

Ruhu şad olsun.