Türkiye Şehitlerini Anıyor...

03.02.2016

Ahmet oğlu Şehit Piyade Er Yusuf anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından başlatılan “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin kırk altıncısı Ahmet oğlu Şehit Piyade Er Yusuf için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende Ahmet oğlu Şehit Piyade Er Yusuf’un yakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Ahmet oğlu Şehit Piyade Er Yusuf kimdir?

Ahmet Oğlu Yusuf, Şanlıurfa İli, Merkez Eyyubiye ilçesi, Beykapısı mahallesinde, Rahime Hanım ve Ahmet Bey’in, üç  erkek iki kız çocuğundan biri olarak 1890 yılında dünyaya geldi.

Ahmet oğlu Yusuf’un çocukluğu ailesi ile beraber hayvancılık yaparak geçti. Oldukça heybetli bir yapısı vardı. Bu sebeple güreşe meraklıydı. Genç yaşında yörenin önde gelen pehlivanları ile güreş yapardı. Öylesine güçlenmişti ki, bakır leğenleri elleri ile parçaladığı, buğday tanelerini elleri ile ufaladığı, kılıç kullanmada usta olduğu dilden dile anlatılırdı.

Ahmet oğlu Şehit Piyade Er Yusuf, Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla kardeşi Müslüm ile beraber gönüllü olarak silahaltına alındı. Cephede 6’ncı Kolordu 72’nci Fırka 2’nci Tabur 7’nci Bölük’te görev yaptı. Merkez Tepesi bölgesinde kahramanca çarpışırken, 17 Temmuz 1331 (30 Temmuz 1915) yılında şehit oldu. Kardeşi Müslüm ise yaralanarak memleketine döndü.

Ruhu şad olsun.