Türkiye Şehitlerini Anıyor...

06.01.2016

Cakemoğullarından Arif Oğlu Şehit P. Er Şevki anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından başlatılan “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin kırk ikincisi Cakemoğullarından Arif Oğlu Şehit P. Er Şevkiiçin yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende Cakemoğullarından Arif Oğlu Şehit P. Er Şevki’ninyakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Cakemoğullarından Arif Oğlu Şehit P. Er Şevki kimdir?

Arif Oğlu Şevki, 1897 yılında Yozgat ili Yerköy ilçesi Köycü Köyü’nde doğmuştur.

Şevki, babası Arif Bey ve annesi Keziban Hanım’ın İsmail, Hacı Emin, Bekir, Şerife ve Sabire adındaki altı çocuğundan birisidir.

Şevki çocukluk ve gençlik döneminde köyünde babası ve kardeşleri ile çiftçilik yapmıştır. Oldukça iri ve heybetli bir yapısı olduğundan çevresindekiler ona “Pehlivan” diye seslenmiştir.

Şevki’nin, görünüşünün aksine iyi kalpli, yardımsever bir kişiliği vardır.

Şevki, evlilik çağı geldiğinde ailesi tarafından Keziban Hanım’la evlendirilmiş ve henüz çocukları dünyaya gelmeden, hamile olan eşini ailesine emanet ederek vatan savunması için cepheye koşmuştur.

Cakemoğullarından Arif Oğlu Şehit P. Er Şevki İstiklal Harbi’nde değişik cephelerde görev aldı. Büyük Taarruz sırasında göğüs göğse yaşanan süngü savaşlarında şehadet mertebesine ulaşmıştır.

Ruhu şad olsun.