Türkiye Şehitlerini Anıyor...

06.04.2016

Şehit Ord. Üçvş. Necmettin ORAR anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından başlatılan “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin elli beşincisi Şehit Ord. Üçvş. Necmettin ORAR için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende Şehit Ord. Üçvş. Necmettin ORAR’ın yakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Şehit Ord. Üçvş. Necmettin ORAR kimdir.

Necmettin ORAR, Antalya İli Muratpaşa İlçesi Selçuk Köyü’nde İbrahim Bey ve Hikmet Hanım’ın sekiz çocuğundan birisi olarak 1927 yılında dünyaya geldi. Çocukluk döneminde simitçilik yapan babasına yardım ederek geçti. Çevresinde çok dürüst çalışkan, ahlaklı akrabalarına yardım eden bir kişi olarak bilinirdi. Kendisi okuma yazmaya çok meraklıydı. Okuma yazma bilmeyenlere öğretmeyi çok severdi. Asker olmayı küçüklükten beri çok istiyordu. Nitekim sınavlara girerek bu hayalini gerçekleştirdi. Girdiği Astsubay Okulu’ndan başarıyla mezun oldu. Çeşitli birliklerde görev yaptıktan sonra Kore Savaşı’na gönüllü olarak katıldı.

Şehit Ord. Üçvş. Necmettin ORAR Kore Savaşı’nda yaşanan muharebeler sırasında şehit oldu. Şehidimiz Kore’de ebedi istirahatgâhında yatmaktadır.

Ruhu şad olsun.