Türkiye Şehitlerini Anıyor...

08.06.2016

Şehit Er Ahmet Oğlu Mehmet Ali ve Şehit Er Mehmet Oğlu Ahmet anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından başlatılan “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin altımışıncısı Şehit Er Ahmet Oğlu Mehmet Ali ve Şehit Er Mehmet Oğlu Ahmet için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende Şehit Er Ahmet Oğlu Mehmet Ali ve Şehit Er Mehmet Oğlu Ahmet’inyakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Şehit Er Ahmet Oğlu Mehmet Ali kimdir.

Tembeloğullarından Ahmet oğlu Er Mehmet Ali, Çankırı İli Ilgaz İlçesi Cendere Köyü’nde, Ahmet Bey ve Ayşe Hanım’ın beş oğlundan birisi olarak, 1 Temmuz 1878 tarihinde dünyaya geldi. Çocukluğu ve gençliği ailesinin yanında çiftçilik ve hayvancılık yaparak geçti.

Tembeloğullarından Ahmet oğlu Er Mehmet Ali, uzun boylu, ince düşünceli, sevecen, ailesi ve vatanına bağlı biri olarak bilinmekteydi. Askere gitmeden Emine Hanım’la evlenerek Ayşe, Nefise ve Firdevs adında üç kızı oldu. Vatani görevini yerine getirdikten sonra memleketine döndü.

Şehit Tembeloğullarından Ahmet oğlu Er Mehmet Ali, Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla yeniden silah altına alınarak Çanakkale Cephesine gönderildi. Çanakkale Cephesinde 8 Haziran 1915 tarihinde şehit oldu.

Ruhu şad olsun.

Şehit Er Mehmet Oğlu Ahmet kimdir.

Hacıoğulları’ndan Mehmetoğlu Ahmet, Afyonkarahisar İli Dinar İlçesi Karataş Köyü’nde 1892 tarihinde dünyaya geldi. Mehmet Bey ve Zeynep Hanım’ın beş çocuğundan birisidir. Çocukluk ve gençlik dönemini ailesiyle beraber çiftçilik yaparak geçirdi.

Şehit Er Hacıoğulları’ndan Mehmetoğlu Ahmet, Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte silah altına alınarak Makedonya Cephe’sine gönderildi. Makedonya Cephesinde 1916 tarihinde şehit düştü.

Ruhu şad olsun.