Türkiye Şehitlerini Anıyor...

09.03.2016

Ahmet oğlu Şehit Piyade Er Mehmet anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından başlatılan “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin elli birincisi Ahmet oğlu Şehit Piyade Er Mehmet için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende Ahmet oğlu Şehit Piyade Er Mehmet’in yakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Ahmet oğlu Şehit Piyade Er Mehmet kimdir.

Ahmet oğlu Mehmet, 1885 yılında Bilecik ili Pazaryeri ilçesinde 1885 yılında dünyaya geldi. Çocukluk ve gençlik yıllarını ailesinin yanında çiftçilik yaparak geçirdi.

Ahmet oğlu Mehmet silahaltına alınmadan önce Fatma Hanım ile evlendi. Ahmet ile Hatice isimlerimde iki çocukları dünyaya geldi. Savaş ve kıtlık döneminde ailesinin geçimini sağlamak, onları namerde muhtaç etmemek için durup dinlenmeden çalıştı.

Ahmet oğlu Şehit Piyade Er Mehmet Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla binlerce Türk evladı gibi silahaltına alındı ve Çanakkale Cephesine gönderildi. Yaşanan muharebelerde yaralanarak Gümüşsuyu Hastanesinde tedavi altına alındı. 1915 yılında tedavi gördüğü hastanede kurtarılamayarak şehit oldu.

Ruhu şad olsun.