Türkiye Şehitlerini Anıyor...

10.02.2016

Mustafa oğlu Şehit Teğmen Ahmet anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından başlatılan “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin kırk yedincisi Mustafa oğlu Şehit Teğmen Ahmet için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende Mustafa oğlu Şehit Teğmen Ahmet’in yakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Mustafa oğlu Şehit Teğmen Ahmet kimdir?

Mustafa oğlu Ahmet Kastamonu ili Beyçelebi mahallesinde Mustafa Bey’in oğlu olarak dünyaya geldi. Askere alınmadan önce Kastamonu’da ailesi ile birlikte gülyağı ticareti ile uğraştı.

Mustafa oğlu Ahmet evlenmeden önce Trablusgarp Savaşı’na katıldı. Savaşın sona ermesiyle memleketine döndü ve Naciye Hanım’la evlendi. Necmiye adını verdikleri bir kızları oldu. Necmiye henüz 1,5 yaşındayken Birinci Dünya Savaşı başladı ve Teğmen Ahmet, Çanakkale Cephesine İhtiyat Zabiti olarak katıldı.

Mustafa oğlu Şehit Teğmen Ahmet Çanakkale Muharebeleri, Arıburnu bölgesinde yaşanan çatışmalarda kahramanca çarpışırken şehit oldu.

Ruhu şad olsun.