Türkiye Şehitlerini Anıyor...

11.05.2016

Şehit Er Ahmet UĞUR ve Şehit Er Osman DOĞAN anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından başlatılan “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin elli sekizincisi Kasım oğlu Şehit Er Ahmet UĞUR ve Şehit Er Osman DOĞAN için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende Şehit Er Ahmet UĞUR ve Şehit Er Osman DOĞAN’ınyakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Şehit Er Ahmet UĞUR kimdir.

Ahmet UĞUR, Bartın ili Merkez Terkehatipler Köyü’nde, Hasan Bey ve Münevver Hanım’ın üç çocuğundan birisi olarak 03 Mart 1953 tarihinde dünyaya geldi.

Ahmet UĞUR, ilkokulu bitirdikten sonra aile bütçesine katkıda bulunmak amacıyla marangoz atölyesinde çalışmaya başladı. Aynı köyden Hatice Hanım’la evlendi. Askerliğini bir an evvel yapmak istiyordu. Bu nedenle yaşını büyüttü. Vatani görevini yapmak üzere başvurusunu yaptığında iki evlat sahibi bir babaydı.

Şehit Deniz Topçu Er Ahmet UĞUR (1973 / 14146), acemi eğitimini Gölcük’te aldıktan sonra İskenderun’daki birliğine katıldı. Burada vatani görevini yaparken Kıbrıs Barış Harekâtında görev alan Kocatepe Muhribinde Topçu Er olarak görevlendirildi. Kıbrıs Barış Harekâtında Kocatepe Muhribinin batması sonucu 21 Temmuz 1974 tarihinde şehit olmuştur. Şehidimiz Akdeniz’in serin sularında ebedi istirahatgâhında yatmaktadır.

Ruhu şad olsun.

Şehit Er Osman DOĞAN kimdir.

Osman DOĞAN, Denizli İli Develi Köyünde Mehmet Bey ve Ayşe Hanım’ın üç çocuğundan birisi olarak 1931 yılında dünyaya geldi. Şehit Osman, çocukluk ve gençlik döneminde dürüstlüğü, çalışkanlığı, yardım severliği ile tanıdığı herkesin takdirini kazandı.

Osman DOĞAN, çobanlık yaparak hem ailesine hem de anne ve babasına yardım etmekteydi. Anne ve babası onu, silah altına alınmadan evlendirmek isteyince onları kırmadı ve Fatma Hanımla evlendi. İlk olarak oğulları Mehmet, iki yıl sonra ise Veli dünyaya geldi.

Şehit Piyade Er Osman DOĞAN, vatan borcunu ödemek üzere acemi eğitimi için Seferihisar’a gitti. Acemi eğitiminin ardından Bingöl’deyken Kore Savaşı’na katılan 3’üncü Türk Tugayına gönüllü olarak katıldı. Seul’ün kuzeyinde yaşanan muharebelerde 25 Mayıs 1953 tarihinde şehit düştü. Şehidimiz Kore’de ebedi istirahatgâhında yatmaktadır.

Ruhu şad olsun.