Türkiye Şehitlerini Anıyor...

13.01.2016

İbrahim Oğlu Şehit P. Er Kasım anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından başlatılan “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin kırk üçüncüsü İbrahim Oğlu Şehit P. Er Kasımiçin yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende İbrahim Oğlu Şehit P. Er Kasım’ınyakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

İbrahim Oğlu Şehit P. Er Kasım kimdir?

İbrahim oğlu Kasım, Nevşehir ili Gülşehir ilçesi Eskiyaylacık köyünde 1895 yılında İbrahim Bey ve Elmas Hanım’ın çocuğu olarak dünyaya gelir, çocukluğu savaş yıllarında yokluk ve yoksulluk içerisinde çobanlık yaparak geçer, kendisi Pehlivanlığa çok meraklı, özellikle yağlı güreşi çok sever ve askere gitmeden önce Urkuş Hanım ile evlenir.

İbrahim oğlu Kasım, askerlik çağına geldiğinde Birinci Dünya Savaşı tüm hızıyla devam etmektedir, kendisini de Irak Cephesinde görevlendirilir. Cephede düşmanla savaşırken Mehmet adında bir oğlu olduğunu öğrenir.

İbrahim oğlu Şehit P. Er Kasım, 13 Şubat 1917 tarihinde Felahiye Muharebeleri sırasında şehadet mertebesine ulaşır.

Ruhu şad olsun.