Türkiye Şehitlerini Anıyor...

13.04.2016

Ahmet oğlu Şehit Er Hasan ve Seyit oğlu Şehit Er Rıza anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından başlatılan “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin elli altıncısı Ahmet oğlu Şehit Er Hasan ve Seyit Oğlu Şehit Er Rıza için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende Ahmet oğlu Şehit Er Hasan ve Seyit oğlu Şehit Er Rıza’nın yakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Ahmet oğlu Şehit Er Hasan kimdir.

Ahmet Oğlu Hasan, Şanlıurfa İli Birecik ilçesi Aşağıçatak Köyünde, Ahmet Bey ve Beyaz Hanım’ın -yedi erkek bir kız-, sekiz çocuğundan birisi olarak 1882 yılında dünyaya geldi. Çocukluk dönemi ailesinin yanında hayvancılık yaparak geçti. O dönemin zor şartlarına rağmen okuma yazmaya çok meraklıydı. Cesareti ile dikkat çekmekteydi.

Ahmet oğlu Şehit Er Hasan, henüz evlenmeye fırsat bulamadan, Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla kardeşi Ali ile beraber silah altına alındı. Çatışma sırasında şarapnel parçası ile yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Bağdat Askeri Merkez Hastanesi’nde tedavi görmekteyken 31 Aralık 1915 yılında şehit oldu. Kardeşi Ali de kendisi gibi şehit olmuştur.

Ruhu şad olsun.

Seyit oğlu Şehit Er Rıza kimdir.

Seyit Oğlu Rıza (Berberoğullarından) 1882 yılında Kayseri’de dünyaya geldi. Yoksullukla geçen çocukluk döneminin ardından arastacılık (tuhafiyecilik) yapmaya başladı. Nazmiye Fadime Hanım ile evlenerek Zeliha ve Hatice isminde iki kız çocuk sahibi oldu.

Seyit Oğlu Şehit Er Rıza, Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla askere alındı ve Çanakkale Cephesi’nde görevlendirildi. Seyit oğlu Şehit Rıza, binlerce kahraman Mehmetçikten biri olarak 1915 yılında Çanakkale’de şehit düştü.

Ruhu şad olsun.