Türkiye Şehitlerini Anıyor...

13.07.2016

Şehit BÇvş. Ali SELÇUK ve Şehit Er Er Veli ALTAN anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından başlatılan “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin altmış ikincisi Şehit İs. Kd. Bçvş. Ali SELÇUK ve Şehit J. Er Veli ALTAN için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende Şehit İs. Kd. Bçvş. Ali SELÇUK ve Şehit J. Er Veli ALTAN’ınyakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Şehit BÇvş. Ali SELÇUK kimdir.

Ali Selçuk, Elazığ ili Merkez ilçesi Hal köyünde Fikri Bey ve Adeviye Hanım’ın altı evladının birisi olarak, 15 Ocak 1929 tarihinde dünyaya geldi. Çocukluk ve gençlik dönemini ailesine çiftçilik ve hayvancılık işlerinde yardım ederek geçirdi. Çevresindekiler tarafından seviliyordu. Okuma ve yazmaya çok düşkündü. Küçüklüğünden itibaren askerlik mesleğine gönülden bağlıydı. Ortaokulu bitirdikten sonra hayalindeki meslek için Astsubay Okuluna girdi. 1946 yılında Astsubay Çavuş olarak mezun olduktan sonra yurdun çeşitli yerlerinde görev yaptı.

Şehit İs. Kd. Bçvş. Ali Selçuk, Kore Savaşı’na giden 3’üncü Türk Tugayına gönüllü olarak katıldı. 29 Mayıs 1953 tarihinde düşman tarafından atılan havan mermisiyle yaralandı. Hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit düştü. Şehidimiz Kore’de, ebedi istirahatgâhında yatmaktadır. .

 Ruhu şad olsun.

Şehit Er Veli ALTAN kimdir.

Veli ALTAN, Yozgat ili Merkez ilçesi Tekkeyenice köyünde, İzzet ve Hatice Hanım’ın üç evladının en büyüğü olarak 13 Şubat 1950 tarihinde dünyaya geldi. Küçük yaşta babası vefat ettiği için annesi ve kardeşi ile beraber dayısının yanında yaşamaya başladı. İlkokulu köylerinde, ortaokulu Yozgat ve Ankara’da lise eğitimini ise Almanya’da tamamladı. Başarısından dolayı devlet bursu ile Almanya’da üniversite eğitimi almaya gönderildi. Üniversite yıllarında Ayşe Hanım’la evlendi. Bir an önce vatani görevini yapmak istediğinden dolayı Türkiye’ye döndü. Vatani görevini yapmaktayken Tonguç adını verdikleri bir oğlu oldu. İzne geldiğinde görebildi oğlunu.

Şehit J. Er Veli ALTAN, Batman J. Kom.Tb.K.lığında vatani görevini yapmaktayken Kıbrıs Barış Harekâtına katıldı. İkinci çıkarma sırasında 14 Ağustos 1974 tarihinde şehit düştü.

Ruhu şad olsun.