Türkiye Şehitlerini Anıyor...

14.12.2016

Yusuf Oğlu Şehit Er Mevlüt ve Şehit Piyade Er Halil İbrahim SERTTAŞ anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin altmış yedincisi Yusuf Oğlu Şehit Er Mevlüt ve Şehit Piyade Er Halil İbrahim SERTTAŞ için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Yusuf Oğlu Şehit Er Mevlüt ve Şehit Piyade Er Halil İbrahim SERTTAŞ’ın yakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Yusuf Oğlu Şehit Er Mevlüt kimdir.

Yusuf Oğlu Mevlüt, Yozgat İli Tekke Yenicesi Köyü’nde Yusuf Bey ve Hatice Hanım’ın evladı olarak dünyaya geldi. Çocukluk ve gençlik döneminde ailesinin yanında çiftçilik yaptı. Fakir bir ailenin çocuğu olarak oldukça zor bir çocukluk dönemi geçirdi.

Yusuf Oğlu Şehit Er Mevlüt, Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla askere alındı. Kafkas Cephesi’nde vatan savunması sırasında şehit düştü.

 Ruhu şad olsun.

Şehit Piyade Er Halil İbrahim SERTTAŞ kimdir.

Halil İbrahim SERTTAŞ, Burdur İli Tefenni İlçesi Çaylı Köyü’nde Kâmile Hanım ve Ahmet Bey’in üç çocuğundan en büyüğü olarak 10 Ocak 1930 yılında dünyaya geldi. Henüz iki yaşında iken annesini kaybetti. Çocukluk ve gençlik dönemi ailesinin yanında çiftçilik ve çobanlık yaparak geçti. Annesini erken kaybetmenin etkisiyle sessiz ve sakin bir kişiliğe sahip olan Halil İbrahim güreşe oldukça meraklıydı. İmkânsızlıklar nedeniyle okula gidemedi.

Şehit Piyade Er Halil İbrahim SERTTAŞ, askerlik vazifesi sırasında Kore Savaşı’na katılan 2’nci Türk Tugayı’nda görev aldı. 13 Mart 1952 tarihinde Kore’de şehadet mertebesine ulaştı. Şehidimiz Kore’de Pusan Şehitliği’nde ebedi istirahatgâhında yatmaktadır.

Ruhu şad olsun.