Türkiye Şehitlerini Anıyor...

16.03.2016

Hüsnü oğlu Şehit Piyade Er Mustafa anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından başlatılan “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin elli ikincisi Hüsnü oğlu Şehit Piyade Er Mustafa için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende Hüsnü oğlu Şehit Piyade Er Mustafa’nın yakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Hüsnü oğlu Şehit Piyade Er Mustafa kimdir.

Hüsnü oğlu Mustafa, 1890 yılında bugün Bulgaristan sınırları içerisinde kalan Cisri Mustafa Paşa’da dünyaya geldi. Babasının adı Hüsnü’dür. Ailesi ile beraber göç ederek Edirne’ye yerleşti.

Hüsnü oğlu Şehit Piyade Er Mustafa Balkan Savaşı’nın başlamasıyla silahaltına alındı. Bir süre Edirne Sarayiçi mevkiinde tutsak edildi. Balkan Savaşı’nın ardından Birinci Dünya Savaşı’nda tekrar silahaltına alınarak Çanakkale Cephesinde görevlendirildi. Kirte Muharebeleri sırasında düşman hava saldırısı sonucu 28 Nisan 1915 tarihinde şehit oldu.

Ruhu şad olsun.