Türkiye Şehitlerini Anıyor...

16.11.2016

Osman Oğlu Şehit Piyade Er Mustafa ve Ömer Oğlu Şehit Piyade Er İbrahim anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin altmış beşincisi Osman Oğlu Şehit Piyade Er Mustafa ve Ömer Oğlu Şehit Piyade Er İbrahim için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Osman Oğlu Şehit Piyade Er Mustafa ve Ömer Oğlu Şehit Piyade Er İbrahim’inyakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Osman Oğlu Şehit Piyade Er Mustafa kimdir.

Osman Oğlu Mustafa, İzmir İli Tire İlçesi Kireli Köyü’nde Osman Bey ve Meryem Hanım’ın üç çocuğundan en büyüğü olarak 01.07.1882 tarihinde dünyaya geldi. Çocukluğu ailesiyle beraber Tire’de geçti. Çiftçilik ve hayvancılık yaparak geçimlerini sağlıyorlardı. Şerife Hanım’la evlenerek Nazire adını verdikleri bir kızları dünyaya geldi.

Şehit Piyade Er Osman Oğlu Mustafa, Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla askere alınarak Çanakkale Cephesine gönderildi. Kirte Muharebeleri sırasında yaralanması sonucu gönderildiği Edirne Merkez Hastanesi’nde kurtarılamayarak şehit düştü. Şehit olmasından bir yıl sonra eşi Şerife Hanım, bir müddet sonra da dünyadaki son varlığı olan kızı Nazire vefat etti.

Ruhu şad olsun.

Ömer Oğlu Şehit Piyade Er İbrahim kimdir.

Ömer Oğlu Er İbrahim, Zonguldak İli Safranbolu İlçesi Çelebiler Mahallesi’nde, Ömer Bey ve Şerife Hanım’ın beş oğlundan birisi olarak, 1885 yılında dünyaya geldi. Küçük yaşta, çocuğu olmayan halasının yanına gelerek Medrese eğitimi aldı. Çevresindekiler tarafından yardımsever, kültürlü ve saygın bir kişilik olarak bilinirdi. Şerife Hanım’la evlenerek Hatice, Şerife, Mustafa adını verdikleri üç evlatları oldu.

Şehit Cebecioğullarından Ömer Oğlu Er İbrahim, çocuğu Mustafa henüz 40 günlük iken Seferberlik ilan edilmesiyle Çanakkale Cephesine gönderildi. Çanakkale Cephesi Seddülbahir Muharebeleri sırasında 07 Haziran 1915 tarihinde şehit oldu.

Ruhu şad olsun.