Türkiye Şehitlerini Anıyor...

18.01.2017

Hasan Oğlu Şehit Er Ali ve Hüseyin Oğlu Şehit Er Ali anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin altmış dokuzuncusu Hasan Oğlu Şehit Er Ali ve Hüseyin Oğlu Şehit Er Ali için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Hasan Oğlu Şehit Er Ali ve Hüseyin Oğlu Şehit Er Ali’ninyakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Hasan Oğlu Şehit Er Ali kimdir.

Çakıoğullarından Hasan Oğlu Ali, Kayseri İli Develi ilçesi Abdulbaki Mahallesinde, Hasan Bey ve Döne Hanım’ın tek evlatları olarak 1889 tarihinde dünyaya geldi. Şehit Ali, boylu poslu, güçlü kuvvetli yağız bir delikanlı olduğunda ailesi onu evlendirdi. Eşi hastalıktan vefat ettiğinde onu Emine Hanım’la yeniden evlendirdiler. Bir kız çocuğu dünyaya geldi.

Hasan Oğlu Şehit Er Ali, Birinci Dünya Savaşının başlamasıyla askere alındı. Evine döndüğünde kızının vefat ettiğini öğrendi. Bir süre sonra ikinci kızları Nazire dünyaya geldi. Kurtuluş Savaşı sırasında yeniden silah altına alınarak düşmana karşı vatan savunmasına katıldı. Sakarya Muharebeleri sırasında, 1921 yılında Haymana yakınlarında şehit düştü. Şehidimiz Anadolu’nun bağrında, ebedi istirahatgâhında yatmaktadır.

 Ruhu şad olsun.

Hüseyin Oğlu Şehit Er Ali kimdir.

Medineoğullarından Hacı Hüseyin Oğlu Ali, Kahramanmaraş İli Hatuniye Mahallesinde, Hacı Hüseyin Bey ve Ayşe Hanım’ın üç oğlundan en küçüğü olarak 1 Temmuz 1872 tarihinde dünyaya geldi. Çocukluk ve gençlik dönemi ailesiyle beraber çiftçilik ve hayvancılık yaparak geçti. Çevresindekiler tarafından yardımsever, kültürlü ve saygın bir kişilik olarak bilinirdi.

Medineoğullarından Hacı Hüseyin Oğlu Şehit Er Ali, Birinci Dünya Savaşı’nın başlaması ile 14 Ağustos 1914 yılında silah altına alınarak Maraş Jandarma Taburunda görevlendirildi. 17 Kasım 1918 tarihinde terhis edildi. Birinci Dünya Savaşının sona ermesinden sonra Maraş önce İngilizler tarafından daha sonra ise Fransızlar tarafından işgal edildi. Bu işgali kabul etmeyen Maraş halkı teşkilatlanarak Fransız işgaline direniş göstermeye başladı. Bu direnişte görev alan Medineoğullarından Ali mahallesini müdafaa ederken Kuyucak Hamamı yakınlarında şehit düştü. Cenazesi önce Şekerli Camisi bahçesine, Maraş’ın kurtulmasından sonra ise Şeyh Adil Mezarlığına defnedilmiştir.

Ruhu şad olsun.