Türkiye Şehitlerini Anıyor...

19.10.2016

Şehit Er Sadettin MADENCİ ve Mustafa Oğlu Şehit Er Mahmut anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin altmış üçüncüsü Şehit Er Sadettin MADENCİ ve Mustafa Oğlu Şehit Er Mahmut için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende Şehit Er Sadettin MADENCİ ve Mustafa Oğlu Şehit Er Mahmut’un yakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Şehit Er Sadettin MADENCİ kimdir.

Sadettin Madenci Zonguldak ili Devrek ilçesi Özbağ Mahallesi’nde Muharrem Bey ve Hacer Hanım’ın yedi çocuğundan birisi olarak, 10 Ocak 1953 tarihinde dünyaya geldi. İlkokulu Özbağ Köyü’nde, ortaokulu ise Karabük ili Yenice ilçesinde bitirdi. Öğrenim hayatına devam etmeyerek ailesiyle beraber çiftçilikle uğraştı. Bir süre fabrikalarda işçi olarak çalıştı. Yardımsever, uyumlu, çalışkan bir kişiliğe sahipti.

Şehit Piyade Er Sadettin Madenci vatani görevini yapmak için önce Isparta’ya oradan İskenderun’a gitti. Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında şehit düştü. Şehidimiz Kıbrıs Boğaz Şehitliğinde ebedi istirahatgâhında yatmaktadır.

Ruhu şad olsun.

Mustafa Oğlu Şehit Er Mahmut kimdir.

Mustafa Oğlu Mahmut, Adana ili Karaisalı ilçesi Kırıklı Köyü’nde, Mustafa ve Fatma Hanım’ın evladı olarak 01.07.1881 tarihinde dünyaya geldi. Baba mesleği olan çiftçilikle uğraşırdı. Ailesine tarlada yardım eder, hep beraber pamuk, buğday eker ve zeytin işiyle uğraşırdı.. Arkadaşlarıyla güreş tutmayı severdi. Güçlü, iri cüsseli, babayiğit bir yapısı vardı. Askere gitmeden Komşu kızı Fatma Hanım ile evlendi. Mehmet, Mahmut, Fadime ve Nuriye adlarında çocukları oldu.

Mustafa Oğlu Şehit P.Er Mahmut vatan savunması için Çanakkale’ye lakabı savaş diye bilinen 125. Alaya gönderildi. Kahramanca vatanını savunurken ağır yaralandı. Kaldırıldığı Akbaş Hastanesinde 02.05.1915 tarihinde iç kanamadan şehit düştü. Kabri kanının son damlasına kadar savaştığı Çanakkale’de bulunmaktadır.

Ruhu şad olsun.