Türkiye Şehitlerini Anıyor...

20.01.2016

Şehit Yüzbaşı Ahmet Cevat OLHON anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından başlatılan “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin kırk dördüncüsü Şehit Yüzbaşı Ahmet Cevat OLHON için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende Şehit Yüzbaşı Ahmet Cevat OLHON’un yakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Şehit Yüzbaşı Ahmet Cevat OLHON kimdir?

Ahmet Cevat OLHON 27 Mart 1914 yılında, Mehmet Ali Bey ve Halimetüssadiye Hanım’ın sekiz çocuğundan birisi olarak İstanbul’da dünyaya geldi.

Ahmet Cevat OLHON 1933 yılında Maltepe Askerî Lisesinden, 1937 yılında ise Kara Harp Okulundan mezun oldu. Mezuniyetinden sonra Hatay Dörtyol’da bulunan 41’inci Piyade Alayı’na tayin oldu.

Yüzbaşı Ahmet Cevat OLHON çeşitli birliklerde görev yapmasının ardından 11 Eylül 1950 tarihinde yüzbaşı rütbesindeyken, gönüllü olarak 1’nci Türk Tugayı 241’inci Piyade Alayı 5’inci Bölük Komutanı olarak Kore Savaşı’na katıldı.

Yüzbaşı Ahmet Cevat OLHON Kunuri Muharebeleri sırasında yaralanarak bir süre Japonya’daki Amerikan Hastanesinde tedavi gördü. İyileştikten sonra Alay Karargâhı Personel Şubesinde görevlendirildi. Bu görevdeyken, kendi isteğiyle, 7’nci Bölük Komutanı olarak cephede savaşmaya devam etti.

Şehit Yüzbaşı Ahmet Cevat OLHON 11 Nisan 1951 tarihinde İmjin Nehri kuzeyinde bulunan 306 Rakımlı Tepe’yi ele geçirme görevi aldı. Çetin bir muharebeden sonra hedefi ele geçirmeyi başardı. Ancak düşmanın yoğun havan saldırıları sırasında şehit oldu.

Ruhu şad olsun.