Türkiye Şehitlerini Anıyor...

22.06.2016

Şehit Er Yusuf Oğlu Hakkı ve Şehit Er Abdurrahman Oğlu Ahmet anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından başlatılan “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin altmış birincisi Şehit Er Yusuf Oğlu Hakkı ve Şehit Er Abdurrahman Oğlu Ahmet için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende Şehit Er Yusuf Oğlu Hakkı ve Şehit Er Abdurrahman Oğlu Ahmet’inyakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Şehit Er Yusuf Oğlu Hakkı kimdir.

Sakallıoğulları’ndan Yusuf Oğlu Hakkı, 1 Temmuz 1875 tarihinde Bolu İlinin Göynük İlçesinde dünyaya geldi. Annesi Fatma Hanım babası Yusuf Bey’dir. Çocukluk ve gençlik yıllarında çiftçilikle uğraştı. Güçlü, kuvvetli yapısı ile dikkat çeken bir yapısı vardı. Çevresi tarafından mert, sözünün eri olarak bilinirdi.

Şehit Sakallıoğulları’ndan Yusuf Oğlu Er Hakkı, Balkan Savaşı’nın başlamasıyla silah altına alınarak 26 Mart 1913 tarihinde şehit oldu. .

Ruhu şad olsun.

Şehit Er Abdurrahman Oğlu Ahmet kimdir.

Abdurrahman Oğlu Ahmet, Afyonkarahisar İli Emirdağ İlçesi Maçaklı Köyü’nde, Abdurrahman Bey ve Hatice Hanım’ın dört çocuğundan birisi olarak, 1 Temmuz 1879 tarihinde dünyaya geldi. Akranlarına göre oldukça gürbüz bir yapısı vardı. Çocukluk ve gençlik dönemini tarım ve hayvancılık yaparak geçirdi. Bazen de babasıyla camide müezzinlik yapmaktaydı.

Evlilik çağı geldiğinde aynı köyden Ayşe Hanım’la evlendi. Gazi ve Hatice ismini verdikleri iki çocukları oldu. Seferberlik ilan edilerek askere alındığında oğlu Gazi 4 yaşında, kızı Hatice henüz kundakta bebekti.

Şehit Piyade Er Abdurrahman Oğlu Ahmet, silah altına alındıktan sonra Çanakkale Cephesi’ne gönderildi. Orada diğer Kahraman Mehmetçikler gibi yiğitçe çarpışırken Kanlıdere’de şehadet mertebesine ulaştı.

Ruhu şad olsun.