Türkiye Şehitlerini Anıyor...

23.03.2016

Şehit Piyade Er Bayram KARATAŞ anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından başlatılan “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin elli üçüncüsü Şehit Piyade Er Bayram KARATAŞ için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende Şehit Piyade Er Bayram KARATAŞ’ın yakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Şehit Piyade Er Bayram KARATAŞ kimdir. 

Bayram Karataş 1931 tarihinde, Afyonkarahisar ili Dinar ilçesinde dünyaya gelmiştir. Osman Bey ve Ünzile Hanım'ın altı erkek çocuğunun ikincisidir. Çocukluk dönemi, çiftçilikle uğraşan ailesine yardım ederek geçti. Okuma yazmaya çok meraklıydı. Evlilik çağına geldiğinde köyünden Zeynep Hanımla evlendi. Evliliğinden kısa bir süre sonra da vatan borcunu ödemek üzere silah altına alındı.

Şehit Bayram Karataş acemi eğitiminin ardından Diyarbakır'a gönderildi. Burada vatani görevini sürdürürken Kore'ye giden birliğe seçildi. İzmir-Tire'de Kore Savaşı için verilen eğitimi başarıyla bitirdi. Birliğinin Kore'ye intikal etmesinin ardından Batı Cephesinde göğüs göğse yaşanan muharebelere katıldı. Düşman topçu ateşi ile yaralandı. Cephe gerisine taşınırken 28 Mayıs 1953 tarihinde şehit oldu. Şehit Bayram Karataş, askerlik anılarını en başından itibaren düzenli olarak defterine kaydetmiştir. Yerel basında 'Şehit Bayram Karataş'ın Günlüğü'' adıyla yayınlanan bu defter halen ailesi tarafından muhafaza edilmektedir.

Ruhu şad olsun.