Türkiye Şehitlerini Anıyor...

24.02.2016

Dadalıoğullarından İsmail oğlu Şehit Piyade Er Emin anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından başlatılan “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin kırk dokuzuncusu Dadalıoğullarından İsmail oğlu Şehit Piyade Er Emin için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende Dadalıoğullarından İsmail oğlu Şehit Piyade Er Emin’in yakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Dadalıoğullarından İsmail oğlu Şehit Piyade Er Emin kimdir?

Dadalıoğullarından İsmail Oğlu Emin, Balıkesir ili Bigadiç ilçesinde 1 Temmuz 1887 tarihinde, İsmail Bey ve Saliha Hanım’ın iki erkek çocuğundan birisi olarak doğdu. Çocukluk ve gençlik dönemini ailesiyle beraber çiftçilik yaparak geçirdi. İri yapısı nedeniyle güreş yapmayı çok sever, fırsat buldukça yörenin nam salmış pehlivanları ile güreş tutardı.

Dadalıoğullarından İsmail Oğlu Emin, Akile Hanım’la evlendi ve Hatice, Fatma, Zeliha adını verdikleri üç çocukları oldu. Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla silahaltına alındığında, Hatice dört, Fatma iki yaşında, Zeliha ise henüz üç aylıktı.

Dadalıoğullarından İsmail oğlu Şehit Piyade Er Emin, Birinci Dünya Savaşı Çanakkale Cephesinde yaşanan muharebelerde şehit olmuştur.

Ruhu şad olsun.