Türkiye Şehitlerini Anıyor...

25.05.2016

Şehit Er Kadir KURT ve Şehit Çavuş Ömer DOĞAN anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından başlatılan “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin elli dokuzuncusu Şehit Er Kadir KURT ve Şehit Çavuş Ömer DOĞAN için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende Şehit Er Kadir KURT ve Şehit Çavuş Ömer DOĞAN’ınyakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Şehit Er Kadir KURT kimdir.

Kadir KURT, Balıkesir ili Merkez Yaylabayır Köyü’nde Arif Bey ve Ümmügül Hanım’ın iki oğlundan birisi olarak 1928 yılında dünyaya geldi. Çocukluk ve gençlik dönemi ailesiyle beraber köylerinde çiftçilik yaparak geçti.

Kadir KURT, çevresinde çok çalışkan, temiz, dürüst, sözünün eri yiğit bir delikanlı olarak bilinirdi. Henüz genç yaşında annesinin vefat etmesi sonucu kardeşi Mustafa ile beraber zorlu bir dönem geçirdi.

Şehit Piyade Er Kadir KURT, askerlik çağı geldiğinde her Türk evladı gibi vatan borcunu ödemek üzere silah altına alındı. Silah altındayken Kore Savaşı’na katılan Birinci Türk Tugayında gönüllü olarak yer aldı. Kore’de kutsal nöbeti esnasında vurularak ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılırken şehit düştü. Şehidimiz Kore’de ebedi istirahatgâhında yatmaktadır.

Ruhu şad olsun.

Şehit Çavuş Ömer DOĞAN kimdir.

Ömer DOĞAN, Afyonkarahisar İli Sandıklı İlçesi Kızılören Köyü’nde, Abdullah Bey ve Asiye Hanım’ın üç çocuğundan biri olarak 10 Ocak 1953 tarihinde dünyaya geldi.

Ömer DOĞAN İlkokulu Afyonkarahisar’da bitirdi. Askerlik görevinden önce çalışmaya başlayarak ailesinin geçimine destek oldu. Ailesinin isteği ile aynı köyden Emine Hanım ile evlendi ve İbrahim adında bir oğulları oldu.

Şehit Piyade Çavuş Ömer DOĞAN Vatan borcunu bir an önce ödemek istiyordu. Askerlik şubesine başvurusunu yaptı. Antalya’da acemi eğitiminin ardından Adana’ya gitti. Burada vatani görevini yaparken Kıbrıs Barış Harekâtının ikinci safhasına katıldı.15 Ağustos 1974 tarihinde, oğlunun doğum gününde şehit düştü. Şehidimiz Kıbrıs Boğaz Şehitliği 106 numaralı kabirde, ebedi istirahatgâhında yatmaktadır.

Ruhu şad olsun.