Türkiye Şehitlerini Anıyor...

27.01.2016

Şehit Piyade Er Ali KABAK anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından başlatılan “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin kırk beşincisi Şehit Piyade Er Ali KABAK için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende Şehit Piyade Er Ali KABAK’ın yakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Şehit Piyade Er Ali KABAK kimdir?

Ali KABAK, Mustafa ve Havva çiftinin üçü erkek ikisi kız beş çocuğundan birisi olarak 27 Kasım 1930 tarihinde Aydın ili Bayramyeri mahallesinde dünyaya geldi.

Ali KABAK’ın çocukluğundan itibaren çok kibar ve anlayışlı bir yapısı vardı. Ailesinin fakir olmasından dolayı genç yaşta çalışmak zorunda kaldı.

Ali KABAK, Emir Hatice Hanım’la evlendi.  6 Nisan 1951 tarihinde evliliğinin henüz başındayken vatan borcunu ödemek üzere silah altına alındı. 22 Mart 1952’de de Kore’ye giden 3’üncü Türk Tugayında görevlendirildi.

Seul’un savunulması sırasında yaşanan muharebelerde kahramanca çarpışırken topçu ateşiyle 28 Mayıs 1953 tarihinde şehit oldu.

Ruhu şad olsun.