Türkiye Şehitlerini Anıyor...

27.04.2016

Kasım oğlu Şehit Er Hasan ve Mustafa oğlu Şehit Er Mehmet anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından başlatılan “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin elli yedincisi Kasım oğlu Şehit Er Hasan ve Mustafa Oğlu Şehit Er Mehmet için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende Kasım oğlu Şehit Er Hasan ve Mustafa Oğlu Şehit Er Mehmet’inyakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Kasım oğlu Şehit Er Hasan kimdir.

Topaloğullarından Kasım Oğlu Hasan, Sinop ili Boyabat ilçesi Cemalettinköy’de, Kasım Bey ve Fatma Hanım’ın üç erkek ve bir kız çocuğundan biri olarak, 01.07.1884 tarihinde dünyaya geldi. Çocukluk ve gençlik dönemini ailesi ile birlikte çiftçilikle uğraşarak geçirdi. Çevresi tarafından çok sevilen birisiydi. Heybetli duruşu, iri yapısı ile dikkat çekiyordu.

Kasım oğlu şehit Hasan Birinci Dünya Savaşı’nın başlaması ile silah altına alınarak Çanakkale Cephesine gönderildi. Çanakkale Cephesinde yaşanan muharebelerde şehit düştü.

Ruhu şad olsun.

Mustafa oğlu Şehit Er Mehmet kimdir.

Oruçoğullarından Mustafa oğlu Mehmet, Kırıkkale İli Keskin İlçesi Konur Köyü’nde, Mustafa Bey ve Emine Hanım’ın tek oğlu olarak, 01.07.1884 tarihinde dünyaya geldi. Çocukluk ve gençlik döneminde çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan ailesine yardım etti. Evlenme çağına geldiğinde Zehra Hanım’la evlendi ve Mustafa adında bir evlatları oldu.

Mustafa oğlu şehit Mehmet Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla silah altına alınarak Çanakkale Cephesi’ne gönderildi. 05 Eylül 1915 tarihinde Alçıtepe Bölgesinde düşman topçu ateşi ile mevziinde şehit düştü.

Ruhu şad olsun.