Türkiye Şehitlerini Anıyor...

28.12.2016

Şehit Er Alim SOYLAN ve Osman Oğlu Şehit Er Mustafa anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin altmış sekizincisi Şehit Er Alim SOYLAN ve Osman Oğlu Şehit Er Mustafa için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Şehit Er Alim SOYLAN ve Osman Oğlu Şehit Er Mustafa’nınyakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Şehit Er Alim SOYLAN kimdir.

Alim SOYLAN, Düzce İli Gümüşova İlçesi Hacıbekirler Köyü’nde Mustafa Bey ve Vafiye Hanım’ın dört çocuğundan üçüncüsü olarak, 10 Ocak 1954 tarihinde dünyaya geldi. Çocukluk ve gençlik dönemi Düzce’de ailesinin yanında geçti. Aile bütçesine katkıda bulunmak için geçici işlerde çalıştı. Uzun boylu, kalıplı, güçlü kuvvetliydi. Görünüşünün aksine sakin bir kişiliğe sahipti.

Şehit Er Alim SOYLAN, Vatan borcunu ödemek için askere alındığında fiziki yapısından dolayı komando olarak seçildi. Hava İndirme Tugayında vatani görevini yaparken Kıbrıs Barış Harekâtına katıldı. 20 Temmuz 1974 tarihinde, Hamitköy Bölgesinde şehadet mertebesine ulaştı. Şehidimiz Boğaz Şehitliğinde 147 numaralı ebedi istirahatgâhında yatmaktadır.

 Ruhu şad olsun.

Osman Oğlu Şehit Er Mustafa kimdir.

Osman Oğlu Mustafa, İstanbul İli Şile İlçesi Yazımanayır Köyü’nde, Osman Bey ve Selime Hanım’ın iki oğlundan birisi olarak 01.07.1894 tarihinde dünyaya geldi. Çocukluğu ailesiyle beraber Şile’de geçti.

Şehit Piyade Er Osman Oğlu Mustafa, Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla askere alınarak Çanakkale Cephesine gönderildi. Vatanını milletini çok seven bir kişiliği vardı. Attığı merminin boşa gitmesine üzülecek kadar sağlam bir karaktere sahipti. Kerevizdere Bölgesinde düşmana karşı amansız bir direniş gösterirken yaralanarak Kale-i Sultaniye Merkez Hastanesi’nde şehadet mertebesine ulaştı. Şehidimiz Çanakkale’de, ebedi istirahatgahında yatmaktadır

Ruhu şad olsun.