Türkiye Şehitlerini Anıyor...

30.03.2016

Mustafa oğlu Şehit Piyade Er İsmail anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından başlatılan “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin elli dördüncüsü Mustafa oğlu Şehit Piyade Er İsmail için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende Mustafa oğlu Şehit Piyade Er İsmail’in yakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Mustafa oğlu Şehit Piyade Er İsmail kimdir.

Girizoğullarından Mustafa oğlu İsmail, 1884 yılında Niğde İli Koyunlu Kasabasında Mustafa Bey'in Halil ve İsmail adındaki iki oğlundan birisi olarak dünyaya geldi. Çocukluk ve gençlik yılları ailesi ile beraber çiftçilik yaparak geçti.

Mustafa oğlu İsmail askere alınmadan önce Akkız Hanım ile evlendi. Tıpkı babası gibi onun da iki erkek evladı oldu. İsimlerini Hasan Hüseyin ve Mustafa koydular.

Mustafa oğlu Şehit İsmail askerlik çağı geldiğinde silah altına alınarak önce Trablusgarp Savaşına sonra Balkan Harbine katıldı. Bu savaşlardan gazi olarak döndükten sonra Birinci Dünya Savaşının başlamasıyla Çanakkale Cephesine gönderildi. Yaşanan muharebeler sırasında 28 Ağustos 1915 tarihinde şehit oldu.

Ruhu şad olsun.