10.02.2015
 

İlk nakit bağışçısı

Vakfın kuruluşundan sadece bir hafta sonra 24 Mayıs 1982 tarihinde 50 bin TL bağış yaparak Mehmetçik Vakfının ilk nakit bağışçısı olan Abdurrahman Eren, “Mehmetçik Vakfının kurulduğunu ilk önce Hürriyet Gazetesi’nden öğrendim, daha sonra Genelkurmay Başkanlığına telefon açtım. Vakfın hesap numarasını öğrenip Vakfa ilk bağışı ben yaptım. Kurbanımı da Vakfa bağışlıyorum. Bundan gurur duyuyorum. Vakfı, sizleri böyle görmekten göğsüm kabarıyor. İmkânım olduğu sürece bağış yapmaya devam edeceğim” sözleriyle duygularını dile getirdi.İlk gayrimenkul bağışçısı23 Ekim 1985 tarihinde Adana Mihmandar Köyündeki tarlasını bağışlayan merhume Hafize Atabey, Vakfa ilk gayrimenkul bağışında bulunan hayırsever oldu. 

Vakıf, kuruluşunun ilk yılını şehit olan ve herhangi bir nedenle hayatını kaybeden atmış üç Mehmetçik’in yakınlarına, bir engelli Mehmetçik’e ve otuz yedi Mehmetçik çocuğuna yardım yaparak tamamladı.


 İlk ölüm yardımıMehmetçik Vakfı ilk ölüm yardımını 21 Nisan 1983 yılında trafik kazasında hayatını kaybeden Topçu Çavuş İbrahim Sezgin’in ailesine yaptı.


 İlk maluliyet yardımıVakıf maluliyet yardımını ilk olarak Deniz Er Recep Çağlar’a yaptı.


 İlk bakım ve öğrenim yardımı

Edanur ve Kalbinur Özen kardeşler 10 Kasım 1983 tarihinde Vakıftan ilk kez bakım ve öğrenim yardımı alan çocuklar oldu. 

Yardım uygulamalarına bir kereye mahsus yapılan 150.000 TL tutarındaki ölüm yardımı 60.000 TL tutarındaki maluliyet yardımı ve Mehmetçik çocuklarına yapılan aylık 2.000 TL tutarındaki sürekli bakım yardımı ile başlandı. 

Vakfın kuruluşunun ilk yılında altmış üç aileye ölüm yardımı, bir Mehmetçiğe maluliyet yardımı, otuz yedi çocuğumuza bakım - öğrenim yardımı yapıldı. Vakfın yardımları; artarak devam eden bağışlara paralel olarak, giderek güçlenmesi, etkinleşmesi ve azami verimlilik sağlanması sonucunda çeşitlilik kazanmış ve miktar olarak önemli artış gösterdi.