27.09.2019

Milli Savunma Bakanı Sn. Hulusi AKAR; Milli Mücadele yıllarında Amerikan Askeri Heyetinin ATATÜRK ile yaptıkları görüşmeyi ele alan "Harbord Askeri Heyeti Raporu" adlı kitabının telif gelirlerini, Türk Tarih Kurumu ve Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay ATESE Daire Başkanlığı aracılığı ile TSK Mehmetçik Vakfı’na bağışlamıştır.

Eserde ele alınan raporu hazırlayan heyetin başında bulunan General James G. Harbord, Amerika Birleşik Devletleri adına Doğu Anadolu ve Güney Kafkasya’daki durumu tetkik etmek üzere 1919 yılında bölgeye gönderilmiştir.

Heyet tarafından yapılan incelemeler sonucunda, iddia edildiğinin aksine bölgede Ermenilerin hiçbir zaman çoğunluğu oluşturmadığı ve Türkler tarafından Ermenilere karşı “soykırım” olarak nitelendirilebilecek hiçbir eylemin gerçekleşmediği anlaşılmıştır.

Diğer yandan bu heyet, hem İzmir’in işgali ile Yunanların Türk-Müslüman halka yaptığı katliamları hem de Anadolu’da Mustafa Kemal Paşa önderliğinde başlayan Millî Mücadele’yi görmüş, bu Mücadele’nin Amerikan yönetimi ve kamuoyu tarafından tanınmasına da katkı sağlamıştır.

TSK Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü E.Tümg. Yaşar BAL tarafından, Milli Savunma Bakanı Sn. Hulusi AKAR'a şükran belgesi takdim edilmiştir.