19.04.2017

 

 

Mehmet oğlu Şehit Er İsmail ve İsmail oğlu Şehit Er Hacı Mehmet anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin yetmiş altıncısı Mehmet oğlu Şehit Er İsmail ve İsmail oğlu Şehit Er Hacı Mehmet için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Mehmet oğlu Şehit Er İsmail ve İsmail oğlu Şehit Er Hacı Mehmet’in yakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Mehmet oğlu Şehit Er İsmail kimdir.

Aliefendioğullarından Mehmet Oğlu İsmail, Çorum İli Kargı İlçesi Hacı Hamza Köyü’nde, Mehmet Bey ve Zübeyde Hanım’ın altı evladından en büyüğü olarak 1888 tarihinde dünyaya geldi. Çocukluk ve gençlik dönemi ailesi ile beraber çiftçilik yaparak geçti. Aynı zamanda baba mesleği olan nalbantlık da yaptı. Safiye Hanımla evliliklerinden Feride, Şerife, Abdullah ve Durmuş adını verdikleri dört evlatları oldu.

Mehmet oğlu Şehit Er İsmail, Birinci Dünya Savaşının başlamasıyla silahaltına alınarak Çanakkale Cephesine gönderildi. 5’nci Kolordu, 45’nci Fırka, 2’nci Tabur, 7’nci Bölük neferi olarak kahramanca vatan savunması yapmakta iken 4 Aralık 1915 tarihinde, 27 yaşında şehit düştü. Şehidimiz Çanakkale Şehitliğinde ebedi istirahatgâhında yatmaktadır.

Ruhu şad olsun.

İsmail oğlu Şehit Er Hacı Mehmet kimdir.

Köylüalioğullarından İsmail Oğlu Hacı Mehmet, Manisa İli Demirci İlçesinde İsmail Bey ve Ayşe Hanım’ın iki oğlundan birisi olarak, 1874 yılında dünyaya geldi. Çocukluk ve gençlik döneminde ailesiyle beraber hem çiftçilik yaparak hem de ayakkabı dikerek geçimini sağladı. Asiye Hanım’la evliliğinden Mehmet Ali, Ayşe, Hacer adını verdikleri üç çocukları dünyaya geldi. Vatani Hizmetini bitirerek memleketine döndü.

İsmail oğlu Şehit Er Hacı Mehmet, Birinci Dünya Savaşının başlamasıyla yeniden silahaltına alınarak Çanakkale Cephesine gönderildi. Cepheye giderken Oğlu Mehmet Ali 10, Kızları Ayşe 7, Hacer ise henüz 3 yaşındaydı. 3’ncü Kolordu, 19’uncu Alay, 2’nci Tabur, 6’ncı Bölük neferi olarak kahramanca vatanını savunurken şehadet mertebesine ulaştı. Şehidimiz Çanakkale Şehitliğinde, ebedi istirahatgahında yatmaktadır.

Ruhu şad olsun.