31.05.2017

 

 

Hasan Oğlu Şehit Arif ve Mehmet Oğlu Şehit Kamil anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin yetmiş dokuzuncusu Hasan Oğlu Şehit Arif ve Mehmet Oğlu Şehit Kamil için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Hasan Oğlu Şehit Arif ve Mehmet Oğlu Şehit Kamil’in yakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Hasan Oğlu Şehit Arif kimdir.

Osmançavuşoğullarından Hasan Oğlu Arif, Balıkesir İli Bereketli Köyü’nde, Hasan Bey ve Sultan Hanım’ın sekiz evladının dördüncüsü olarak, 1889 tarihinde dünyaya geldi. Silah altına alınmadan önce köyünde çiftçilik ve hayvancılık işleriyle uğraştı. Ailenin altı erkek çocuğunun en büyüğü olmasından dolayı erken yaşta sorumluluk sahibi oldu. Ailesine ve kardeşlerine çok düşkün bir yapısı olduğu bilinmektedir. Bu sebepten dolayı evlenmeye dahi fırsat bulamadı.

Hasan Oğlu Şehit Arif, Balkan Savaşı sırasında silah altına alınarak cepheye gönderildi. 22 Ağustos 1912 tarihinde şehit düştü.

Ruhu şad olsun.

Mehmet Oğlu Şehit Kamil kimdir.

Mehmet Oğlu Kamil, Şam’da dünyaya geldi. 8 Mart 1894 tarihinde Mekteb-i Harbiye’den Teğmen rütbesiyle mezun olarak 5’nci Ordu 39’uncu Alay 4’üncü Tabur 1’nci Bölük Komutanlığı emrinde göreve başladı. Ardından Üsteğmen rütbesiyle 5’nci Ordu 39’uncu Alay 4’üncü Redif Taburu 4’ncü Bölüğe, Kolağası rütbesiyle 65’nci Alay 4’ncü Tabura, Binbaşı rütbesiyle 6’ncı Kolordu 53’üncü Alay 1’nci Tabur Komutanlığına tayin edildi. Cemile Hanım ile evliliklerinden Şerafettin, Hayriye, Bahriye adlarında 3 evlatları oldu.

Şehit Piyade Binbaşı Mehmet Oğlu Kamil, 6’ncı Kolordu 53’üncü Alay 1’nci Tabur Komutanı olarak Balkan Savaşı’nda katıldı ve 1 Kasım 1912 tarihinde Boyana Nehri civarında yaşanan muharebeler sırasında şehit düştü.

Ruhu şad olsun.