19.07.2017

 

 

Şehit Er Muammer CERRAH anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin seksenbirincisi Şehit Er Muammer CERRAH için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Şehit Er Muammer CERRAH’ın yakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Şehit Er Muammer CERRAH kimdir.

Muammer CERRAH, Çankırı İli Şabanözü İlçesi Kamış Köyü’nde, İhsan Bey ve Afife Hanım’ın sekiz çocuğundan yedincisi olarak 17 Haziran 1952 tarihinde dünyaya geldi. Kamış Köyü İlkokulunu bitirdikten sonra imkânsızlık nedeniyle eğitimine devam edemedi. Bir süre ailesinin yanında tarım ve hayvancılık işleri ile uğraştıktan sonra İstanbul’a gitti. Askerlik çağına kadar bir kırtasiyecinin yanında çalıştı. Bir an evvel vatani görevini bitirmek için yaşını büyüterek askere gitti.

Şehit Jandarma Er Muammer CERRAH, Acemi Eğitimini İzmir’de tamamladıktan sonra Batman’daki Jandarma Komando Taburuna dağıtımı yapıldı. Batman Jandarma Komando Taburunda vatani görevini yapmaktayken Kıbrıs Barış Harekâtına katıldı ve 14 Ağustos 1974 tarihinde Karatepe Bölgesinde şehit düştü. Şehidimiz Kıbrıs Boğaz Şehitliğinde, ebedi istirahatgâhında yatmaktadır.

Ruhu şad olsun.