02.08.2017

 

 

Şehit Er Sebahattin ÖZÜBEK ve Şehit Çavuş Ekremin ÖZMEN anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin seksenikincisi Şehit Er Sebahattin ÖZÜBEK ve Şehit Çavuş Ekremin ÖZMEN için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Şehit Er Sebahattin ÖZÜBEK ve Şehit Çavuş Ekremin ÖZMEN’in yakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Şehit Er Sebahattin ÖZÜBEK kimdir.

Sebahattin ÖZÜBEK, Yozgat ili Boğazlıyan İlçesi Terzili Köyünde, Mustafa Bey ve Nafia Hanım’ın altı evladından sonuncusu olarak 1 Ocak 1953 tarihinde dünyaya geldi. Henüz dört yaşında iken annesini kaybetti. Babası onu Yozgat’ta ikamet eden anneannesine göndermek zorunda kaldı. Okul çağına kadar Yozgat’ta ailesinden uzak yaşadı. İlkokula Altındağ Yenidoğan İlkokulunda başladı. Yıldırım Beyazıt Ortaokulundaki eğitimini imkânsızlıklar nedeniyle yarıda bırakarak küçük yaşta çalışmaya başladı.

Şehit Piyade Er Sebahattin ÖZÜBEK, askerlik çağı geldiğinde Acemi Eğitimi için Samsun’a gitti. Acemi Eğitiminin ardından Kıbrıs Türk Barış Kuvvetlerine gönüllü olarak katıldı. İskenderun’daki eğitiminin ardından Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Alayına katıldı. Kıbrıs Barış Harekâtının ikinci safhasında, 14 Ağustos 1974 tarihinde, tezkeresine bir ay kala şehit düştü. Şehidimiz Kıbrıs Boğaz Şehitliğinde 104 numaralı ebedi istirahatgâhında yatmaktadır.

Ruhu şad olsun.

Şehit Çavuş Ekremin ÖZMEN kimdir.

Ekremin ÖZMEN, Erzurum ili Aziziye İlçesi Sarıyayla Köyünde, Hamdi Bey ve Şazime Hanım’ın beş evladından en küçüğü olarak 1953 tarihinde dünyaya geldi. Kardeşlerinin en küçüğü olduğu için en çok sevileni olarak büyüdü. Erzurum’a taşınıncaya kadar köyde ailesiyle beraber çiftçilikle uğraştı. Erzurum’da ise bir mobilyacının yanında çalışmaya başladı. Bu işte kısa bir süre çalıştıktan sonra İstanbul’a giderek değişik işlerde çalışmaya devam etti.

Şehit Jandarma Komando Çavuş Ekremin ÖZMEN, askerlik çağı geldiğinde, bir an evvel vatan borcunu ödemek amacıyla Askerlik Şubesine başvurusunu yaptı. Acemi Eğitimini Foça Jandarma Komando Okulunda tamamladıktan sonra Batman’daki 1’nci Jandarma Komando Taburu 2’nci Jandarma Komando Bölüğüne gönderildi. Burada askerlik vazifesini yapmakta iken Kıbrıs Barış Harekâtına katıldı. 14 Ağustos 1974 tarihinde Hamitköy Karatepe Bölgesinde şehit düştü. Şehidimiz Kıbrıs Boğaz Şehitliğinde 179 numaralı ebedi istirahatgâhında yatmaktadır.

Ruhu şad olsun.