16.08.2017

 

 

Mehmet Oğlu Şehit Er Osman ve Tahir Oğlu Şehit Er Emin anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin seksenüçüncüsü Mehmet Oğlu Şehit Er Osman ve Tahir Oğlu Şehit Er Emin için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Mehmet Oğlu Şehit Er Osman ve Tahir Oğlu Şehit Er Emin’in yakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Mehmet Oğlu Şehit Er Osman kimdir.

Mehmet Oğlu Osman, Afyonkarahisar İli Sandıklı İlçesi Çakır Mahallesinde, Mehmet Bey ve Fatma Hanım’ın iki oğlundan birisi olarak, 1 Temmuz 1886 tarihinde dünyaya geldi. Askere gitmeden önce çiftçilik ve kunduracılık yaptı. Evlilik çağı geldiğinde ailesinin de isteğiyle Ayşe Hanım’la evlendi. Vatanını seven, gözüpek, mert, dürüst, sözünün eri bir delikanlıydı.

Mehmet Oğlu Şehit Er Osman, Kurtuluş Savaşının başlamasıyla vatan savunması için silah altına alındı. Oğlu Ahmet henüz dünyaya gelmeden Tınaztepe’de yaşanan çatışmalar sırasında şehit düştü. Şehidimiz Afyonkarahisar ili Tınaztepe mevkiinde, ebedi istirahatgahında yatmaktadır.

Ruhu şad olsun.

Tahir Oğlu Şehit Er Emin kimdir.

Öksüzoğullarından Tahir Oğlu Emin, Bolu İli Merkez İlçesi Aşağıçamlı Köyü’nde, Tahir Bey ve Kâmile Hanım’ın iki oğlundan birisi olarak, 1 Temmuz 1894 tarihinde dünyaya geldi. Çocukluk ve gençlik yılları ailesinin yanında çiftçilik yaparak geçti. Adı gibi mert, güvenilir, çalışkan bir karakteri vardı. Babası onu kardeşinin kızı Ayşe ile evlendirmeyi çok istiyordu. O da babasını kıramadı ve amcasının kızı Ayşe ile evlenmeye razı oldu. Çok geçmeden Mahir adında bir çocukları oldu. Mahir henüz beş yaşında iken Kurtuluş Savaşı başladı. Emin eşini ve oğlunu geride bırakarak vatan savunması için cepheye koştu.

Tahir Oğlu Şehit Er Emin, Başkomutanlık Meydan Muharebesi sırasında şehit düştü. Şehidimiz Anadolu’nun bilinmeyen bir yerinde, ebedi istirahatgahında yatmaktadır.

Ruhu şad olsun.