04.10.2017

 

 

Hasan Oğlu Şehit Er İzzet ve Osman Oğlu Şehit Er Mehmet anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin seksenyedincisi Hasan Oğlu Şehit Er İzzet ve Osman Oğlu Şehit Er Mehmet için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Hasan Oğlu Şehit Er İzzet ve Osman Oğlu Şehit Er Mehmet’in yakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Hasan Oğlu Şehit Er İzzet kimdir.

Hasan Oğlu İzzet, Burdur ili Merkez Kuyu Mahallesinde, Hasan Bey ve Şerife Hanım’ın yedi evladından ikincisi olarak 1886 tarihinde dünyaya geldi. Çocukluğu ve gençliği ailesiyle beraber dokumacılık yaparak geçti. Askere gitmeden önce Ayşe Hanım’la evlendi. Hasan ve Fahriye adında iki çocuğu dünyaya geldi.

Hasan Oğlu Şehit Piyade Er İzzet, Balkan Harbi sırasında silahaltına alınarak Meriç Bölgesinde görevlendirildi. Burada yaşanan çatışmalar sırasında şehit düştü. Şehit düştüğünde oğlu Hasan 3,5 kızı Fahriye henüz 1,5 yaşındaydı.

Ruhu şad olsun.

Osman Oğlu Şehit Er Mehmet kimdir.

Karamehmetoğullarından Osman Oğlu Mehmet, Bolu İli Ballarosmanca Köyü’nde, Osman Bey ve Ayşe Hanım’ın dört oğlundan birisi olarak, 1886 tarihinde dünyaya geldi. Çocukluk ve gençlik dönemi mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçti. Askere gitmeden önce Hatice Hanım’la evlendi. Halit, Şefika ve Fatma adında üç evladı oldu.

Karamehmetoğullarından Osman Oğlu Şehit Er Mehmet, Balkan Savaşı’nın başlamasıyla silahaltına alındı. Geride eşini ve evlatlarını bırakarak vatan savunması için cepheye koştu. Balkan Savaşı sırasında yaşanan çatışmalarda şehit düştü.

Ruhu şad olsun.