29.11.2017

 

 

Şehit Er Süleyman BACAK ve Şehit Er Abdi BAL anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin doksanikincisi Şehit Er Süleyman BACAK ve Şehit Er Abdi BAL için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Şehit Er Süleyman BACAK ve Şehit Er Abdi BAL’ın yakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Şehit Er Süleyman BACAK kimdir.

Süleyman BACAK, Ankara İli Kalecik İlçesi Koyunoba Köyü’nde, Arif Bey ve Hatice Hanım’ın iki evladından birisi olarak, 3 Ocak 1929 tarihinde dünyaya geldi. İlkokulu Koyunoba Köyü İlkokulunda tamamladı. Maddi imkânsızlıklardan dolayı eğitimine devam edemedi. Çocukluk ve gençlik dönemi ailesinin yanında çiftçilik ve hayvancılık işleriyle uğraşarak geçti. Askere gitmeden önce aynı köyden Ayşe Hanım’la evlendi. Emine adını verdikleri bir kızları dünyaya geldi.

Şehit Piyade Er Süleyman BACAK, Ankara’da vatani görevini yapmaktayken Kore Savaşı’na katılan 1’nci Türk Tugayı, 241’nci Alay, 4’ncü Bölük emrine verildi. Kore’de Birleşmiş Milletler komutasında görev yapmaktayken 29 Kasım 1950 tarihinde şehit düştü. Şehidimiz Kore’de Pusan Şehitliğinde, ebedi istirahatgâhında yatmaktadır.

Ruhu şad olsun.

Şehit Er Abdi BAL kimdir.

Abdi BAL, Ankara İli Çubuk İlçesi İybek Köyü’nde (Yiğitli) , Naci Bey ve Şaziye Hanım’ın altı evladından üçüncüsü olarak, 9 Nisan 1929 tarihinde dünyaya geldi. İlk eğitimini Eğitmen olan babası Naci Bey’den aldı. Çocukluk ve gençlik dönemi İybek Köyü’nde tarım ve hayvancılıkla uğraşarak geçti. Köyde herkes onu dürüst ve yardımsever kişiliği ile tanırdı. Evlilik çağı geldiğinde babası Naci Bey onu Halasının kızı Hafize Hanım ile evlendirdi. Evliliğinden kısa bir süre sonra vatani borcunu ödemeye karar verdi.

Şehit Piyade Er Abdi BAL, Acemi Eğitimi için İstanbul/Kağıthane’ye gitti. Acemi Eğitimini tamamladıktan sonra Kore Savaşı’na katılacak olan 1’nci Türk Tugayına tertip edildi. Kore’ye hareket etmeden önce bir gün izin alarak İybek Köyü’ne geldi. Askerdeyken doğan oğlu Halit’i ilk ve son kez görme fırsatı buldu. 22 Gün süren gemi yolculuğundan sonra Kore’ye ulaştı. 29 Kasım 1950 tarihinde Kunuri’de kahramanca çarpışmakta iken şehit düştü. Şehidimiz Kore Pusan Şehitliğinde, ebedi istirahatgâhında yatmaktadır.

Ruhu şad olsun.