16.08.2019

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde vatani görevini yaparken şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden Mehmetçiklerimizin, bakmakla yükümlü oldukları yakınları ile malul gazi ve engelli Mehmetçiklerimize ve çocuklarına sosyal ve ekonomik destek sağlayan TSK Mehmetçik Vakfı, yüce gönüllü Türk Milleti’nin bu yıl yaptığı kurban bağışları ile daha da güçlenmiştir. TSK Mehmetçik Vakfı bu yıl 70.905 hisse vekâleten kurban bağışı kabul etmiştir. Yüce Milletimiz, bağrından çıkan Mehmetçik'e olan gönül bağını ve güvenini bir kez daha içtenlikle tazelemiştir.

TSK Mehmetçik Vakfı'nın vekâleten kurban temin ve kesim hizmeti faaliyeti; Diyanet İşleri Başkanlığının yayımladığı “2019 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ” ile Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün ilgili hükümlerine uygun olarak yurt içinde 6 ilde ve 7 ayrı kesim merkezinde gerçekleştirilmiştir.

Kurbanlıklar; Bilecik,Ergani/Diyarbakır,Oğuzeli/Gaziantep,Şehitkâmil/Gaziantep, Cihanbeyli/Konya, Malatya ve Van illerindeki modern kesimhanelerde, hijyenik koşullarda ve her kesimhanede görevlendirilen yeteri kadar (En az 5 kişi) Vakıf personeli, veteriner hekim, noter ile din görevlisinin denetimi ve gözetimi altında, kesim merkezlerinin kapasiteleri dahilinde kesilmiş ve kesimler kameralar tarafından kayıt altına alınmıştır. Tarım ve Orman Bakanlığının Hayvan Bilgi Sistemine kayıtlı olan kurbanlıklar, kesim işlemi yapıldıkça Tarım ve Orman Bakanlığı il/ilçe müdürlüklerinin görevlendirdiği resmi veteriner hekimler tarafından Hayvan Bilgi Sistemi kayıtlarından düşürülmüştür.

Kurban etlerinin bir bölümü, kesim yapılan ilçelerde/illerde ikamet eden şehit ve malul gazi/engelli Mehmetçik ailelerine, aile başına 4,5 kg olacak şekilde ekiplerimiz tarafından dağıtılmıştır. Kurban etlerinin bir kısmı ise; Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri tebliğine uygun şekilde konserve kavurma yapılarak tüm kurban bağışçıları ile yardım planında yer alan şehit ve malul gazi/engelli Mehmetçik ailelerine gönderilecektir. Etlerin dağıtılamayan bölümü ekonomik olarak değerlendirilmek suretiyle, elde edilen gelirin tamamı Vakıftan hâlen yardım alan 8.668 Mehmetçik ailesine yapılan nakdi yardımların ödemesinde kullanılacaktır.

Kurbanlıklarını TSK Mehmetçik Vakfı'na bağışlayan ve cep telefonu bilgileri ile e-posta adresi bulunan bağışçılarımıza, kurban kesimini müteakip kurban kesim yeri ve sırası hakkında mesajla bilgi verilmiştir. Vakfa adresleri ulaşan vatandaşlarımıza teşekkür mektubu ile noter onaylı kesim tutanağı en kısa zamanda gönderilecektir. Arzu eden bağışçılarımıza kurbanlıkların kesimi   esnasında kaydedilen kamera görüntüleri de CD ortamında iletilecektir. Kesim faaliyetine ilişkin görüntüler ayrıca Vakıf internet sitesinde (www.mehmetcik.org.tr) yayımlanacaktır. Kesim bilgilerini öğrenmek isteyen bağışçılarımız, görüntülerin internet sitemize yüklenmesini müteakip, sitemizi kullanarak kurbanlıklarının kesildiği yer ve sırayı da öğrenebileceklerdir.

Öncelikle, “Türkiye Mehmetçik'e, Mehmetçik Türk Milletine Emanettir” şiarına uygun olarak emanetine sahip çıkan kadirşinas bağışçılarımıza en içten duygularla şükranlarımızı sunarız. Ayrıca, bu organizasyonda desteklerini esirgemeyen tüm kurum, kuruluş ve vatandaşlarımız ile vekâleten kurban temin ve kesimi ihalesini kazanarak, kurban kesimini usulüne uygun şekilde  gerçekleştiren; Erşan Et ve Et Ürünleri San. ve Tic. AŞ, Anket Et Mamulleri Gıda Tar. Ür. ve Rek. Paz. İth. İhr. Tic. Ltd. Ş, Miret Gıda Hay. İnş. Nak. Tur. San Tic. Ltd. Ş, Ürüşan Gıda Hay. Köm. Tar. Alt. Tic. ve San. Ltd. Ş, Özsüerler Hay. Gıda Taş. Tic. Ltd. Ş, Ettat Et Ürünleri İnş. Gıda San. ve Tic. AŞ ile AKM Diyar Et Gıda Hay. İnş. Nak. Tur. ve San. ve Tic. Ltd. Ş ve kesim bölgelerinde Kurban Bayramı süresince fedakârca çalışan din görevlisi, noter ve veteriner hekimler ile diğer teknik personele teşekkür eder, saygı ve sevgilerimizi sunarız.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.