15.11.2017

 

 

Ali Oğlu Şehit Er Mehmet ve Şehit Yzb. Ali GALİP anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin doksanbirincisi Ali Oğlu Şehit Er Mehmet ve Şehit Yzb. Ali GALİP için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ali Oğlu Şehit Er Mehmet ve Şehit Yzb. Ali GALİP’in yakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Ali Oğlu Şehit Er Mehmet kimdir.

Bayramoğulları’ndan Ali Oğlu Mehmet, Adana İli Kozan İlçesi Yarımoğlu Mahallesinde Ali Bey ve Hatice Hanım’ın altı evladından ikincisi olarak, 1897 tarihinde dünyaya geldi. Çocukluğu ailesi ile beraber Kozan’da geçti. Gençlik döneminden itibaren babasının Manifatura dükkânında çalışmaya başladı. Ailenin en büyük erkek evladı olmasından dolayı Manifatura dükkânlarının işleri ona emanet edilmişti. Bu işlerde çok maharetli olduğu bilinmekteydi.

Bayramoğulları’ndan Ali Oğlu Şehit Er Mehmet, Birinci Dünya Savaşında ilan edilen Genel Seferberliğe arkadaşı Hacı Osman ile gönüllü olarak ilk müracaat edenlerden biri oldu. Etrafındakilerin gitmemesi yönünde telkinlerine kulak asmadı ve Filistin Cephesine gönderildi. Gazze’de yaşanan çatışmalar sırasında 24 Kasım 1917 tarihinde şehit düştü.

Ruhu şad olsun.

Şehit Yzb. Ali GALİP kimdir.

Ali Galip, Trablusgarp’ta, Mehmet Bey ve Ayşe Hanım’ın evladı olarak, 1884 yılında dünyaya geldi. Çok çalışkan akıllı, uyumlu bir kişiliği vardı. Hayallerini asker olmak süslemekteydi. Ailesinin de desteğiyle Mekteb-i Harbiye’ye girdi. 6 Nisan 1904 tarihinde mezun olmasının ardından Trablusgarp Fırkası, 57’nci Alay, 2’nci Tabur, 3’üncü Bölüğe tayin edildi. Aynı fırkanın değişik birliklerinde görev aldıktan sonra Trablusgarp Rüşdiyesi’nde Riyaziye öğretmenliği, Şam Mekteb-i İdadisinde Coğrafya ve Kozmoğrafya öğretmenliği yaptı.

Şehit Kd.Yzb.Ali Galip, 1 Eylül 1915 tarihinde Kıdemli Yüzbaşı rütbesine terfi etti. Genel seferberlik ilan edilince 8’nci Kolordu, 74’üncü Alay, 3’üncü Tabur, 12’nci Bölükte görevli iken 7 Aralık 1916 tarihinde Galiçya Cephesinde, Başköy ve Cebeli Muharebeleri sırasında şehit düştü.

Ruhu şad olsun.