27 senedir Vekâleten Kurban Bağışlarınızı kabul edip kesim faaliyetlerini güveninize uygun şekilde gerçekleştiren Mehmetçik Vakfı, bu yıl da kurban bağışlarınızı kabul etmeye başlamıştır. 

1. Mehmetçik Vakfının Vekâleten Kurban Temin ve Kesim Hizmeti:

a. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Diyanet İşleri Başkanlığının fetva ve tebliğleri ile Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün konuyla ilgili yayımladığı tebliğ hükümlerine uygun olarak yürütülecektir.

b. Kurbanlıkların kesimi; modern tesislerde, hijyenik koşullarda, her kesimhanede görevlendirilen Vakıf personeli, veteriner hekim, noter ve din görevlisinin denetimi ve gözetimi altında, kesimhanelerin kapasitelerine göre, Kurban Bayramının ilk üç gününde dini vecibelere uygun olarak yapılacaktır. Kesimlerin yapılacağı merkezler; BİLECİK, Bağlar/DİYARBAKIR, Sur/DİYARBAKIR, ELAZIĞ, GAZİANTEP ve MALATYA’dır. 

2. Kesilen kurbanlıkların etlerinin değerlendirilmesi: 

a. Kesilen kurbanlıkların etlerinin bir bölümü kesim bölgelerinde bulunan Şehit yakınları, Malul Gazi ve Engelli Mehmetçik ailelerine kurban eti olarak; bir bölümü de Şehit yakınları, Malul Gazi ve Engelli Mehmetçik aileleri ile kurban bağışçılarına, üretimin tamamlanmasını müteakip kurban etlerinden yapılan konserve kavurmalar dağıtılacaktır. 

b. Kesilen kurbanlıklarının etlerinin dağıtılamayan bölümü ise Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Diyanet İşleri Başkanlığının “Söz konusu etlerin, kısmen veya tamamen et olarak yurt içi ve yurt dışındaki Müslümanlara ulaştırılması imkanının sağlanamaması halinde - deri ve bağırsaklar gibi- bunların da rayiç bedelle satılarak bedelinin bu maksatlara sarf edilmesi caiz görülmektedir.” fetvasına uygun olarak kâr amacı gütmeden kurban kesimini yapan yüklenici firmalara satılacak ve elde edilen gelir; tamamen Vakıf Senedine uygun olarak yardım planı dâhilinde Şehit yakınları, Malul Gazi ve Engelli Mehmetçik ailelerine yapılacak yardımlarda kullanılacaktır. 

3. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Diyanet İşleri Başkanlığının fetva ve tebliğlerinde özetle, “Kurban ibadetinin yerine getirilmesi için kurban temin edilmesi ve kurbanın kesilerek kanının akıtılması gerektiği” belirtilmektedir. Mehmetçik Vakfı her kurban bağışı için mutlaka kurban kesimi yapmaktadır.

Kurban bedeli 2.350 TL ya da 150 ABD Doları veya 145 Euro’dur. 

4. Mehmetçik Vakfına Vekâleten Kurban Bağışlarınızı;

a. Vakfın anlaşmalı olduğu bankaların Türkiye genelindeki şubelerinin kurumsal tahsilat ekranları ile internet bankacılığını (Ödemeler>Bağış Menüsü) kullanarak herhangi bir ek ücret ödemeden veya Vakıf internet sitesi (www.mehmetcik.org.tr) üzerinden internet alışverişlerine açık kredi kartı aracılığıyla, Ankara’da Vakıf Genel Müdürlüğü ile Adana, Bursa, Erzurum, İstanbul, İzmir ve Samsun’daki Vakıf temsilcilikleri veya şirketleri (Mehmetçik Ltd. Ş, Mehmetçik Vakfı ve Tınaztepe Gayrimenkul Yönetimi Ticaret Ltd. Ş, Mehmetçik Vakfı Sigorta Aracılık Hiz. Ltd. Ş, TSK Mehmetçik Vakfı Güngören Park AVM İşletmeciliği Ltd. Ş) vasıtasıyla makbuz karşılığı, nakit ya da kredi kartı ile yapabilirsiniz. b.Yurt dışından ise, Vakıf internet sitesi üzerinden internet alışverişlerine açık kredi kartı ile online bağışa ek olarak, anlaşmalı banka şubelerinden de (BIC SWIFT Kodu ve IBAN Numaraları Vakıf internet sitesinde belirtilmiştir) bağış yapılabilecektir.

5. Mehmetçik Vakfının ilan edilen bu açıklamalarını kabul edip yukarıda izah edilen yollardan herhangi biriyle Mehmetçik Vakfına kurban bağışında bulunan bağışçılarımız, kurbanlıklarının kesimi için Mehmetçik Vakfını malik ve vekil kılmış olacaklardır.

6. Vekâleten kurban bağışı hizmetinin, temin edilen kurban sayısı ile sınırlı olması nedeniyle kurban bağışında bulunacak vatandaşlarımızın bağışlarını son günlere bırakmaması arzu edilmektedir. (Belirlenen hisse sayısının dolması halinde bağış kabulü sonlandırılacaktır) Temin edilen kurbanlık sayısının yeterli olması halinde bankalar aracılığı ile yurt dışından döviz ile yapılacak bağışlar için son tarih 6 Temmuz Çarşamba saat 16.00’dır. Yurt içinden son bağış tarihi 8 Temmuz Cuma saat 12.30’dur. Vakıf online bağış sisteminden ise 9 Temmuz Cumartesi saat 18.00’e kadar bağış kabul edilebilecektir. 

7. Kesim sonrası bağışçılarımıza minnetimizin simgesi olarak gönderdiğimiz konserve kavurmanın (yurt içinde), teşekkür mektubunun, noter onaylı kesim tutanağı ile kurban kesimi görüntülerinin ulaştırılabilmesi için; bağış işlemleri sırasında kimlik, adres, cep ve ev telefon bilgileri ile vatandaşlık numarasının tam ve doğru olarak yazılmasını rica ederiz. 

8. Mehmetçik Vakfının, vatandaşlarımızın kendi irade ve arzusu ile yaptıkları vekâleten kurban bağışlarını kabul ettiğini, başka kişi, kurum veya kuruluşlara Mehmetçik Vakfı adına Vekâleten Kurban Bağışı toplama yetkisi vermediğini kamuoyunun bilgisine saygıyla sunar, bağışlarınız için teşekkür ederiz.