Medine TUNÇ: Şehit Çocuğu Olmaktan Onur Duyuyorum

Şehit Kızı Medine TUNÇ

Mehmetçik Vakfı Bursa Temsilciliğince, 1997’de Lice/Diyarbakır Tepe Jandarma karargâhında Jandarma Er olarak görev yaparken şehit olan Bahattin GÜNDÜZLÜ’nün kızı Medine TUNÇ ile sıcak ve samimi bir sohbet gerçekleştirdik.

Medine, bize kendinden bahseder misin?

1996 yılında Yozgat’ta doğdum. Yaklaşık 17 yıldır Bursa’da yaşamaktayım ve 1 yıldır evliyim. Bursa Osmangazi Askerlik Şubesi Başkanlığı’nda memur olarak görev yapıyorum aynı zamanda Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümünde lisans öğrenimim devam ediyor.

Şehit çocuğu olmanın sendeki yansımalarını bizimle paylaşır mısın?

Şehit çocuğu olmak çok onurlu fakat aynı zamanda zor ve hüzünlü bir duygu…

Babamı kaybettiğimde henüz 1 yaşındaydım. En zor anlarımı okul dönemlerimde yaşadım. Okul öncesi dönemimde melek annem bu boşluğu doldurmak ve hissettirmemek için elinden geleni yapmıştı ancak sonrasında arkadaşlarımın babalarını gördüğümde bir babam olması gerektiğini ve hayatımda ne kadar büyük bir boşluk olduğunu anlamıştım. İşte bu da benim en hüzün dolu duygularım arasında… Kısacası büyüdükçe anladım, herkesin en özel duygulardan biri olan babalık duygusuyla büyüdüğünü ve benim bu özel duygudan yoksun kaldığımı. Hayatımdaki en büyük etkilerinden biri de buydu zaten. Sokakta her duyduğum ‘’baba’’ kelimesi yüzünü bile göremediğim canım babamı hatırlıyor, içten içe hüzünleniyor ve üzülüyorum hala. Ama her şeye rağmen içimin derinliklerinde babacığıma ait güzellikleri yaşamamış olsam da kalbimde ve her anımda onu 

hissedebiliyor olmam beni biraz olsun rahatlatıyor. Yaşamamış olduğum güzel duygular ve yaşamış olduğum hüzünlü duygulara rağmen Şehit kızı olmaktan gurur duyuyor ve en özel duygularımı bu anlamda yaşıyorum. Her kız çocuğu gibi babamın hayatta olmasını, ona sarılmayı, öpmeyi ve hiç bilmediğim kokusunu içime çekmeyi o kadar çok isterdim ki…

Tabi diğer taraftan başta annem olmak üzere dayılarım, dedem tüm ailem ve elbette bir parçası olmaktan gurur duyduğum Mehmetçik Vakfı, hayatımın her anında desteklerini, çabalarını, korumalarını, sahiplenmelerini ve en önemlisi sevgilerini hayatımdan hiç eksik etmediler. Bunun için onlara çok teşekkür ediyorum ve onları çok seviyorum.

İyi ki böyle güzel bir aileye sahibim, bu konuda kendimi çok şanslı hissediyorum.

Bundan sonraki hayatımda da şehit kızı olmanın gururuyla yaşayacak ve babamın olmamı istediği gibi hayatımı sürdürmeye devam edeceğim. Babamı hep yanımda hissederek ve hep daha güçlü… Seni çok seviyorum hayallerimde başkahramanım olarak canlandırdığım, canım babam…

Peki Mehmetçik Vakfı ile nasıl tanıştın?

Öğrenim yardımı bilgilendirmesi için Vakfı aramıştık, sonrasında ise sadece öğrenim değil tüm sıkıntılarımıza çare bulmaya çalışan insanlarla tanışmış olmak beni çok rahatlatmıştı. Evet, artık bizi dinleyen, anlamaya çalışan ve ilgilenen etrafımızda çok daha fazla insan olmuştu.

Mehmetçik Vakfı tarafından yapılan eğitim yardımı hala hayatıma kolaylık sağlamakta ve maddi/manevi destek olmaktadır.

Her alanda kendimizi anlatabilmemize ve sorunlarımızı paylaşabilmemize olanak sağlayan tüm personele teşekkür ediyor, o sıcak gülüşlerini üzerimizden eksik etmemelerini istiyor ve bizi birbirimize bağlayarak daha güçlü olmamızı sağlayan bağımızın hep böyle sürmesini gönülden diliyorum.

Gelecekle ilgili hedeflerin neler?

Her insanın bu dünyada hedefleri vardır, olmalıdır. Benim de kendime göre belirlediğim ve zamanı geldiğinde hedeflerim için yapacağım çalışmalar var elbette. Öncelikle hedeflerimiz için beğendiğim bir sözü sizlerle paylaşmak istiyorum. ‘’ Rotası olmayan bir gemiye, hiçbir rüzgâr yardım edemez.’’

Her zaman bir hedefimiz olursa ve bunun için emin adımlarla çalışmalar yaparsak hayatta daha başarılı olacağımıza inanıyorum. Benim öncelikli hedeflerimden bahsedecek olursak eğitim seviyemi olabildiğince yükseltmek ve bulunduğum kurumda daha farklı pozisyonlarda çalışmak istiyorum. Her şeyden önce aileme ve çevreme faydalı birey olmak istiyorum. Herkese hayalleri ve hedefleri yolunda başarılar diliyorum.

Şehit ve Gazi çocuklarına neler söylemek istersin? 

Öncelikle her konuda destekçimiz olan Mehmetçik Vakfı ailesine sahip olduğumuz için kendimizi şanslı hissetmemiz gerektiğini bilmelerini istiyorum. Yapılan maddi ve manevi yardımlar sonucu kendilerine belirledikleri hedeflerine, kendilerinin de azim ve başarılı olma isteği doğrultusunda en kolay şekilde ulaşabileceklerinin farkında olmalarını ve ulaşılan her hedefin bizi bir sonraki hedefimize daha kolay ulaştıracağını bilerek hayatta emin adımlarla ilerleyebilmelerini diliyorum. Hayatta en güzel duygulardan biri olan babalık duygusundan yoksun olarak başlayan abi, abla ve kardeşlerimin hayatta hep başarılı ve hep mutlu olmalarını diliyorum ve bir ferdi olmaktan gurur duyduğum Mehmetçik Vakfı ailesine teşekkürlerimi sunuyorum.      

Önceki Sonraki