Rahmetle Anıyoruz...

18.08.2023

Uçak motorunu Türkiye’ye getiren ilk iş adamı olarak tanınan Mehmet Kutsi Beğdeş, Ayşe Sultan Korusunda bulunan boğaz manzaralı villasının yarı hissesi ile villada bulunan tüm eşyalar ve iki otomobilini TSK Mehmetçik Vakfına bağışladı.

Diyarbakır eşrafından Abdullah Mecdi Bey, Rodoslu bir ailenin kızı olan Beyza Hanım’ın çocuğu olarak 1916 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Mehmet Kutsi Beğdeş, 1938 yılında Robert Kolejinden mezun oldu. Üniversite eğitimini Amerika Birleşik Devletlerindeki Indiana Üniversitesinde tamamlayan Beğdeş, Türkiye’ye döndükten sonra bir süre Yapı Kredi Bankasının İcra Kurulu Başkanlığını görevinde bulundu. Türk Expres adındaki turizm şirketini kurup, yönettikten sonra, şirketi devrederek General Electric ve Türk Hava Yolları (THY)’nda danışmanlık yaptı. TAI Uçak Fabrikasının kurulmasında ve THY’nın gelişmesinde önemli katkıları olan Mehmet Kutsi BEĞDEŞ, 18 Ağustos 2002 tarihinde İstanbul’da vefat etti.

Ölümünden kısa bir süre önce Beyoğlu 17’inci Noterliğine hazırlattığı vasiyetnamesine, “Tüm akrabalarının zengin olduğu ve onun mirasına ihtiyacının bulunmadığı” notunu düşen Mehmet Kutsi Beğdeş, menkul ve gayrimenkullerinin ½ hissesini TSK Mehmetçik Vakfına, ½ hissesini de Bizim Lösemili Çocuklar Vakfına bağışladı.

Merhum Beğdeş’i rahmet ve şükranla anıyoruz.

Önceki Sonraki